ÖZEL TASARIMLAR

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Döviz Kurları
DOLAR Alış YTL
Satış YTL
 
EURO Alış YTL
Satış YTL
ÖZEL TASARIMLAR
“Ahşap parkelerle yaratıcılıkta sınır tanımayan ve hayal gücünün sınırlarını zorlayan değişik tasarımlar da yapılabilir.”
 

Son yıllarda endüstride gerçekleşen ilerlemeler sayesinde, parke döşeli zeminleri kişiye özel hale getirmek artık hiç olmadığı kadar kolay ve bu talep rahatça gözden çıkarılabilinecek fiyatlarla karşılanabiliyor. Günümüzde bordürler, madalyon parkeler, eskitme yöntemleri, parke boyama ve egzotik ağaç türleri kullanılarak bir eşine daha rastlanmayan benzersiz parkeler ortaya çıkarılıyor.

Bordür Parkeler

Bordür parkeler, odanın geneline döşenen parkeye zıtlık oluşturarak odanın çerçevelenmiş gibi bir görüntüye sahip olmasını sağlıyor. Örneğin, açık renk meşe parke için Brezilya kirazından bir parkeyle bordür oluşturulabilir ve ortaya çıkan zıtlık mekana çok farklı bir karakter katabilir. Bordür parkeler; parke döşeli alanların yanısıra mermer, taş ya da metal zeminlerde de dekoratif olarak kullanılabilir.

Madalyon Parkeler

Madalyon parkeler genellikle antre gibi mekanların ortasına yerleştirilir. Fabrika üretimi madalyon parkeler, çoğu koşulda rahatlıkla mevcut parkelerin arasına yerleştirilebilir. Madalyon parkenin özel bir resim ya da desen oluşturması istenildiği takdirde profesyonel biriyle çalışılıp ihtiyaca uygun ağacın ve renklerin seçilmesi ile özel bir dizayn yaptırılabilir.

Eskitilmiş Parkeler

Eskitilmiş parkeler birçok kişiyi cezbeden eşsiz ve antik bir görünüm sunar. En çok kullanılan yöntem olan elle eskitme, çok çaba gerektiren ve zaman kaybettiren bir işlemdir. Keski, tel fırça, rende, kaçaburuk, zımpara ve buz kıracağı gibi aletler kullanılarak parkeye eski ve yıpranmış bir görünüm kazandırılır ve sonuçta ortaya antik görünümlü yeni bir zemin çıkar.

Boyanmış Parkeler

Bir parça boya sıradan bir ahşap döşemeyi özgün bir hale getirebilir. Örneğin, boyanmış bordürler, tüm zemini sahibinin kişisel tarzını yansıtan bir sanat eserine dönüştürebilir. Boyanmış parkelerle daha dramatik etkiler yaratmak istenildiğinde ise parkeler şark kilim desenleriyle süslenebilir ya da mermer efekti verilebilir. Bu konudaki tek sınır tüketicilerin hayal gücü.

Egzotik Ağaçlar

Egzotik ağaçlar kullanılarak üretilen parkeler, renk seçenekleriyle mekanlara tamamen yeni ve değişik bir görünüm kazandırabiliyor. Örneğin; Afrika Bubinga ağacı ile dekorasyona değişik kızıl tonlar katılabilir ya da daha rustik dekorasyonlarda uyumu yakalamak için budak desenli yerel bir çamdan çok daha fazlasını vaat eden Avustralya selvisi tercih edilebilir. Egzotik ağaçlar sayesinde ilk başta akla gelmeyen renklerde parkeler üretilebiliyor. Örneğin; bir Meksika ağacından üretilen vişne çürüğü renkli parkeler son moda ev eşyalarıyla çok iyi uyum sağlıyor. Gösterişli, parlak ve koyu renk bir parke arayanlar içinse koyu kahve bir renge sahip olan Afrika gül ağacı tam da aranılan seçenek. Parkelerde renk sınırlaması egzotik ağaçlarla tarihe karışıyor.

Seçenekler Bitmiyor

Tüm bu seçeneklerin dışında, ahşap parkelerle yaratıcılıkta sınır tanımayan ve hayal gücünün sınırlarını zorlayan değişik tasarımlar da yapılabilir.

Ahşap parkelerle taş, mermer, metal, karo ve hatta deri gibi materyallerin bir arada kullanılması ile tamamen özgün mekanlar yaratılabilir. Mermer bir antre, bir parça ahşap döşemeyle birleştirilip dramatik bir giriş yaratılabilir; ya da ahşap döşemeler zımparalanmış nikel aksesuarlarla zenginleştirilebilir.

22.10.2009
Bu haber 6001 okundu.
Yazdır Yorum Yaz
YORUM EKLE
Lütfen yorum eklemek için bilgileri eksiksizce doldurunuz.
Adınız
Lütfen adınızı yazın.Lütfen adınızı yazınız.
Email
Lütfen email adresinizi yazınızGeçersiz email adresi.
Yorum
Lütfen yorumunuzu yazınız.
Yorumunuz çok kısa.
Karakter Kaldı
Son Eklenen Yorumlar