SEKTÖRÜ DAHA İYİ YERLERE KALİTE GETİRİR

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Döviz Kurları
DOLAR Alış YTL
Satış YTL
 
EURO Alış YTL
Satış YTL
SEKTÖRÜ DAHA İYİ YERLERE KALİTE GETİRİR
Mehmet Kaleli: "Ülkemizde inşaatlar devam ettiği sürece, parke sektörü de bu pastadan payını alacaktır. Fakat en ucuzu satma çabası yerine en kaliteli ve en iyi hizmeti verme gayreti, sektörü daha iyi yerlere getirir diye düşünüyorum."
 


Firmanızı tanıyabilir miyiz?

Firmamız, Bursa'da inşaat malzeme­leri sektöründe öncü kuruluşlardan biri olan Kaleli A.fi.'den ayrılarak ku­rulan ve 2005'den bu yana bambu parke ithalatı yapan ve aynı zaman­da tekstil sektöründe de faaliyet gös­teren bir işletmedir. Firmamız kurul­duğundan bu yana kaliteli ürün ve müşteri memnuniyetini düstur edinmiş ve bu doğrultuda her geçen gün he­deflerine doğru ilerlemektedir.

Ürünleriniz ve ürün çeşitleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Firmamız bambu parkenin her çeşidi­ni ithal etmektedir. Bilindiği üzere bambu parkeler yapısına göre yatay,

dikey ve yoğunlaştırılmış olarak ayrılırken, renk olarak da karbonize ve natural renklerde mevcuttur. Bu ürünlerin tamamını müşterilerimize sunuyoruz. Yine, bambu süpürgelik, merdiven profilleri ve bitiş çıtaları, ayrıca özel sipariş üzerine renklendi­rilmiş bambu parkeler, bambu kapla­ma ve bambu panel levha temin et­mekteyiz.

Bu ürünlerin bakımı nasıl gerçekleşi­yor?

Bambu parkelerin diğer ahşap par­kelerden farklı olarak ekstra bir bakıma ihtiyacı yoktur. Fakat yıllar sonunda görünen aşınmalardan do­layı tekrar sistre ve cila yapmak mümkündür.

Bambu ürünleri diğer malzemelerden farklı kılan nedir?

Bambu parke diğer ahşap parkelerle kıyaslandığında birçok avantaja sa­hiptir. Öncelikle çok çevreci bir ürün olup diğer ağaçlarla kıyaslandığında yetişme süresi çok kısadır. Birkaç ay­da boyuna uzadıktan sonra, 4-6 yıl gibi bir sürede maksimum sertliğe ulaşır.

Bilindiği üzere bambu bitkisi ülkemiz­de yetişen tüm ağaçlardan daha sert­tir. Bu yüzden dayanıklılığı ve

aşınma süresi diğer ağaçlarla kıyas­landığında çok daha uzundur. Diğer masif parkelerde olduğu gibi cilası elle atılmadığından çok daha homojendir. Yüzeyinde 6 kat UV katkısı içeren yüksek standartlı cila kullanılmaktadır.

Nemli ve kuru ortamlara diğer ağaç­lara oranla daha fazla dayanıklıdır. Ayrıca çok zarif ve şık bir görünüme sahiptir.

Sizin firma olarak verdiğiniz satış ve satış sonrası hizmetler nelerdir?

Firmamız ağırlıklı olarak toptan şekil­de parkecilere satış hizmeti gerçek­leştirmektedir. Ayrıca özel projelere yüksek metrajlı bambu parke de sağ­lamaktadır. Yine satış sonrası müşte­rilerimiz ile sıkı diyalog içinde bulu­nup farklı talepler ve yenilikler için gerekli tüm çalışmayı yapmaktayız.
 

Müşterilerinizin beklentileri neye göre şekilleniyor?

Öncelikli olarak, müşterilerimiz kali­teli ürün temin edip sorunsuz teslimat gerçekleştirmek istiyor, ki kalite bizim vazgeçemediğimiz bir konu. Kalite­nin yanında bulunabilirlik ve hizmet de önemli. Bu yüzden biz de müm­kün olduğunca stoklu çalışmaya özen gösteriyor ve müşterilerimizin isteklerine anında cevap vermeye gayret ediyoruz.

Yaz mevsimindde ve sonbaharda en çok tercih edilen ürün çeşitleriniz ne­lerdir?

Ürünlerimizin tümü müşterilerimiz ta­rafından beğeniliyor fakat dikey kar-bonize bambu parke bütün mevsim­lerin en çok arananı diyebilirim.

Piyasalardaki durumu nasıl değerlen­diriyorsunuz?

Krizin dünyadaki birçok ülkede oldu­ğu gibi ülkemizi de etkilediği ve buna istinaden piyasaların daraldığı da bir gerçek. Fakat bu krizi kullanıp istis­mar edenler, piyasaları daha da olumsuz yönde etkiliyor. Verilen söz­ler malesef tutulmuyor ve ticaret etiği

gün geçtikçe bozuluyor. Ayrıca nakit sıkıntısı had safhada, bu süreçte masrafları minimuma indirmeye çalışmak, daha planlı satış ve daha planlı bir büyümenin faydalı olacağı kanısındayım.

Sektörün geleceği hakkındaki görüş­leriniz nelerdir?

Ülkemizde inşaatlar devam ettiği sü­rece, parke sektörü de bu pastadan payını alacaktır. Fakat en ucuzu sat­ma çabası yerine en kaliteli ve en iyi hizmeti verme gayreti sektörü daha iyi yerlere getirir diye düşünüyorum. Ürün farklılaştırması ve nice pazarla­ra girmek sektörün önünü açabilir.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Bambu parkelerin lamine sınıfına so­kulmasından dolayı çok yüksek anti-damping vergileri altında eziliyoruz. Tabii bu vergiler sonuç olarak son tü-keticiyede yansıyor ve tüketicinin bu ürünü pahalı almasına neden oluyor. Bambunun ülkemizde yetişmediği, parke olarak üretilmediği, tam olarak lamine sınıfına girmediği ve üretilme­sinden dolayı ülkemizdeki ormanların kesilmediği düşünüldüğünde bu ver­gilerin herhangi bir üreticiyi koru­madığını ve çok ağır olduğunu söyle­yebilirim. Bu konuda yapılcak mev­zuat değişiklikleri Türk halkının ah­şap parkeyi daha ekonomik bir şekil­de kullanmasını sağlayacaktır.

19.08.2009
Bu haber 4430 okundu.
Yazdır Yorum Yaz
YORUM EKLE
Lütfen yorum eklemek için bilgileri eksiksizce doldurunuz.
Adınız
Lütfen adınızı yazın.Lütfen adınızı yazınız.
Email
Lütfen email adresinizi yazınızGeçersiz email adresi.
Yorum
Lütfen yorumunuzu yazınız.
Yorumunuz çok kısa.
Karakter Kaldı
Son Eklenen Yorumlar