DEKORASYONUN SİHİRLİ BİR KURALI VAR MIDIR?

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Döviz Kurları
DOLAR Alış YTL
Satış YTL
 
EURO Alış YTL
Satış YTL
DEKORASYONUN SİHİRLİ BİR KURALI VAR MIDIR?

Parke ne kadar dekoratiftir? Dekorasyonun ışıltılı malzemesi olarak ahşap ve dolayısıyla masif parke ne kadar vazgeçilmezdir? Trend olan parke ile ilişkimiz nasıl olmalıdır? Masif parkesiz bir dekorasyon mümkün müdür?

Dekore etmek, düzenlemek, yaşanılan mekânı beğenilerimize ve genel değerlere paralel bir formatta tasarlamak sanatına dekorasyon diyoruz. Onun sanat olarak nitelendirilmesi daha çok estetikle ilgili bir yaratıcılık barındırmasından, estetik beğeninin bir uzman eliyle uygulanmasından ve yaratıcılıktan geçer. Dekorasyonun kendine göre bir kurallar bütünü vardır.

Yaşadığımız mekânların estetik dokunuşlarla yaşanabilir kaliteye yükseltilmesi olarak da nitelendirebileceğimiz dekorasyon, aynı zamanda giderek doğayla bağı azalan insanın eve kapalı kalma durumunu doğayla baş başa kılabilme yeteneğine ulaştırmayı da kapsar. Ayağınızın altında masif bir parkenin ortama yaydığı aroma ve görsel zenginlik, yaşayanları bir anda doğanın ortasına tutup fırlatabilir. Dekorasyonu neden önemsemek gerektiğine gelince… Çünkü bu bizi ele veren, kişiliğimizi dışa yansıtan önemli ayıraç noktasıdır. Yaşanılan ortam veya mekânın içerisinde gizli ipuçları kişiyi analiz etmemizde bize öncelikli bir konum sağlayacaktır. Diğer bir deyişle yaşanan ev ve içindeki düzen sayesinde karşınızdaki kişi hakkında fikir sahibi olmamız çok kolay olabilir. Bunu karikatürize etmek gerekirse, bana evini göster, sana nasıl biri olduğunu söyleyeyim, türünden bir deyim de yaratılabilir. Psikologlar bu konuda daha etkili cümleler kurmaktan geri kalmazlar. Onlara göre ev dekorasyonu kişi hakkında her şeyi ele verir. Hâl böyleyken, potansiyel hayat arkadaşınızın evine mutlaka "alıcı gözle" bakın demek size mutlaka onu tanımak anlamında daha nesnel bir farkındalık katacaktır.

Dekorasyon, tarihi bir süreçte evrilerek gelişmektedir ve yeni kavramlarla bezenmektedir. ’Modern’ kavramının ortaya çıkış süreci bir anlamda dekore etmekle paralel gelişmiştir. İnsan, var olduğu günden beri iyi ya da kötü bir şekilde yaşadığı ortamı düzene sokma ve güzelleştirme kaygısı taşır.

Dekorasyonun sözlük karşılığı şöyledir: Mistik ya da sembolik anlamda renklerin, şekillerin kullanımıyla her mekânda veya nesnede içinizdeki yaratıcılığı ortaya koymanıza yardımcı ve kılavuz olan çalışma bütününe verilen addır. Dekorasyon, amatör ya da profesyonel şekilde yapılabilir. Profesyonel şekilde yapanlar iç mimar ya da iç dekoratör gibi unvanlar taşırlar. Amatör olarak gündelik hayatımıza yerleşmiş birçok çalışmayı da dekorasyonla ilintilendirmek olanaklıdır. Eşyayı şuraya koysam daha iyi görünür düşüncesi bile aslında dekorasyondur. Bu elbette amatör tarzdır.

Dekorasyonda yaratıcılık

Yaratıcı dekorasyon fikirleri tüm evlerin esin kaynağıdır ve yaşam alanlarına renk katar. Bu sayede küçük mekânlar birdenbire kullanışlı yaşam alanlarına dönüşür. Mobilya ve aksesuarlarla doğru dekore edilen ortamlarda birçok fonksiyona yer açılır; okumak, müzik dinlemek, uyumak, dinlenmek ve çalışmak herkese huzur verir. İyi döşenmiş bir iç mekân yalnızca kullanışlı olmakla kalmaz, aynı zamanda bir atmosfer ve duygu yoğunluğu doğurur. Burada yaşayanların kişiliğini adeta dışa vurur. Bir dekorasyonun başarılı olmasını garantileyen üç temel nokta vardır: İşlevsellik, atmosfer ve kişilik... İşlevsel yönü, dekorasyonun kullanışlılığıdır… Atmosfer yönü ruhudur… Engin denizlere açılma kılavuzu ve uzun yolların soluksuz koşucusudur. Kişiliği ise bizi dış dünyaya anlatan biricik materyaldir. Soğukluk duygusu veya sımsıcak bir merhabanın habercisidir. Sadede gelecek olursak… Ahşap bu hayatı sıcak kılan önemli bir materyal ve dekorasyonun vazgeçilmezidir. Bizim doğayla giderek azalan bağımızın evlerimize girmiş hali en çok zeminden yükselir. Bu nedenle ahşap bir parkenin günümüzün büyük kısmını geçirdiğimiz yaşam alanlarındaki ayrıcalığı tartışılamaz… Dekorasyonun olmazsa olmazları arasında ahşap parke ilk sırada gelir. Evimizde herhangi bir düzenleme işine girişmeden önce yaşam tarzınız veya evde yaşayanların nasıl kişiler olduğuna ilişkin düşünmemiz gerektiği konusunda hemfikir olmamız gerekir. Yaşamımızı belki de daha katlanır kılacak olan ev dekorasyonunu bir oldubittiye getirmemek önemlidir. Ahşap parke zemin, ayakkabı gibi canınız sıkıldıkça değiştirebileceğiniz bir malzeme değildir… Bu nedenle konuya yoğunlaşmak önemlidir. Bunlar iyi planlanmış ve güzel dekore edilmiş bir yaşam alanı için başlangıç adımlarıdır.

İşlev

Göz zevkini tatmin etmek, onu daha kaliteli kılmaktan daha öte bir iş olarak dekorasyon, aynı zamanda yaşanılan ortamın sizin için gerçekten daha kullanışlı olması açısından çaba da harcar. Rantabl olmayan bir dekorasyon kimsenin ilgisini çekmez ya da yeterli sıcaklığın oluşmasına engel olur. Kullanışlı bir odada yerleşim planından önce göz önüne alınması gereken koşul elbette zemindir. Zeminden yükselen güzellik ve sağlığın odadaki atmosferi etkileyen önemli bir belirleyen olması tartışılmaz bir gerçekliktir. Üstelik ister teknolojik ürünler isterse de masif bir parkeyle donatılmış bir zeminin odada sağlayacağı özgüven bir anlamda evin ruhu, evin kişiliğidir. Bunu bir anlamda ayağımızın altında bastığımız merkezin bir güven vermesi gerektiği şeklinde de açıklayabiliriz.

Orijin

Bir başlangıç noktamız, işe başlarkenki çıkış koordinatlarımız ya da ana fikir belirlemekle işe başlamak en doğrusudur. Odaya baktığımızda gözümüze ilk çarpan şey zemine ilişkin izlenimlerdir. Ayağımızın altında duyacağımız güvenin bizi daha kararlı yapması kaçınılmazdır. Bazen bir odanın orijini bilinçaltımızda biz farkına varmadan kendiliğinden belirir. Odaya girer girmez gözler bu noktaya çevrilir. Bir tür refleks oluşmuştur aslında. Örneğin masif parkeyle döşeli bir zemin sizin daha saygın bir ortama giriyor olmanıza ve belki de sıcaklık yaymanıza yol açan önemli bir bileşendir. Farkına varmadan sizi daha ciddi ya da çok daha sevecen kılma özelliklerine sahip olabilirsiniz. Benzer şekilde şömine, deniz manzaralı bir pencere ya da duvarı boydan boya kaplayan bir kitaplık da pekâlâ bu konuda aksesuar ile zenginleştirilebilir. Eğer odada bu şekilde dikkatleri çeken bir çıkış noktası yoksa en iyisi siz bir tane yaratın. Hadi gelin mucizeye tanıklık etmek istiyorsanız özellikle zemine ahşap döşeyin. Dolayısıyla zeminden başlamak en iyisidir. Bakımlı bir parke zemin, odaya çok farklı bir hava vermekte asla tereddüt etmez… O moda deyimle ortamın ambiyansı bir anda farklı bir formata sıçramış olacaktır. Çarpıcı bir sanat eseri ya da renkli bir halı gibi ahşap bir parkeden yayılan koku da adeta sizi ve elbette konuklarınızı teslim almakta gecikmeyecektir. Hadi biz en önemli çıkış noktasını kulağınıza fısıldayalım… Parke özellikle de masif bir parkenin zeminden odaya yayılan ihtişamı hiçbir başka ürünle kıyaslanamayacak kadar değerlidir.

Ayrıntılarda gizli güzellikler

Zeminin getireceği atmosfere paralel olarak onun üzerine koyacağınız ürünler artık ayrıntıdır. Ama kişiliğinizin gizli yansıması mutlak suretle ve kaçınılmaz olarak zeminden yükselecektir. Böyle olunca mobilya ve aksesuar seçiminizi de zemine uygun ürün kategorisinden seçmek kaçınılmaz olur. Eğer mobilyanız odaya göre özellikle zeminle paralel bir içerik taşımıyorsa sizi ve elbette odaya aldığınız konuklarınızı yoracaktır. Ahşap bir zeminle paralel içerikte bir mobilya tercihi, sizin bütün ayrıntıları doğru yakaladığınızı gösteren en estetik ve ekolojik içeriğe kavuştuğunuzu gösteren turnusol kağıdı gibidir. Unutmayın şeytan ayrıntıda gizlidir.

Işık

Renklerle olan ilişkimizin doğru olması, mekânı doğru algılayabilmemiz ve içeriğin zenginleşmesine yardımcı olacak birincil önemdeki kategorik uygulama elbette ışıktır. Ortamın bütün güzelliğini ortaya koyan veya ilk izlenimin sihirli dünyasından nasibini almasını istediğimiz kişiler için daha fantastik ışık uygulamaları tercih edilebilir. Sorun şu ki, önceliğimiz bizi yormaması olmalıdır. Gündüz ve gece ışığına ilişkin düzenlemeleri de mutlaka hesaba katmakta yarar var. Hava karardıktan sonra ışığa gereksinim duyulacağına hiç kuşku yok. Kimi zaman iyi ve doğrudan bir aydınlatmaya, TV seyrederken ya da sohbet esnasında ise dolaylı ve yalnızca etrafı görmeye yeterli dağınık bir aydınlatmaya gereksinim duyabilirsiniz. Spot ışığı gibi vurgulu aydınlatmalar doku, renk ve odanın ayrıntılarını ortaya çıkarır, daha zenginleştirir. Olmadı zeminden aydınlatma uygulaması yapabileceğimiz ortam ayrıntılarını dikkate almakta yarar var.

Düzenleme

Ortamın sağlıklı olması, yaşanabilir ölçütlerde düzenlenmesi oldukça önemlidir. Sıkışık bir ortam hem odadaki atmosferi doğru algılamamızı güçleştirecektir hem de yaşama standartlarımızı rahatsız edecektir. Kolaylık ve işlevsellik bu anlamda önemlidir. Uzunluk, yükseklik, ağırlık ölçütlerine mutlaka dikkat ederek yerleştireceğimiz mobilya ve aksesuarlarımızın zemine döşenmiş parkeler üzerinde de yıpratıcı bir etki yapacağının bilincinde olarak ağırlık merkezlerine ilişkin de bir duyarlılık göstermemiz gerekecektir. Özellikle yürüme ve hareket mesafesi bırakırken parkenin yaratacağı duygusal bütünlüğün bütün bu atmosfere dahil edilmesi gerektiğini sakın gözden kaçırmayın.

Ortam değişmezi

Bir ortama girdiğimizde, bu ister kalabalık bir mekân ister bomboş bir oda olsun, orada edineceğimiz ilk izlenim bizi en baştan etkisi altına alacak önemli bir belirteçtir. Bu nedenle düzenlemeye ilişkin ortamın pürdikkat yeterli bir beğeni noktası yaratması için atmosferik basıncının kişiyi etkileme odaklı olması önemlidir. Buna daha çok ortanım havası ya da verdiği duygu da diyebiliriz. Odanın havasını belirleyecek olan öncelikle zemin malzemeniz, kullandığınız renkler, stiliniz, seçtiğiniz doku ve desen miktarı ile kullandığınız aksesuarlardır. Bütün bunlarla masif bir parkeyi de eklemeyi unutmayın. İş bir atmosfer yaratmaya gelince düşünülecek o kadar çok ayrıntı vardır ki en iyisi size esin kaynağı olacak bir parça bulup bir tema belirlemek olacaktır. Ahşabın cinsi ve kalitesi de bu noktada göz ardı edilmemesi gereken önemli bir belirleyendir. Öyküsü bildik bir ağaçtan elde edilen parkenin üzerinde yürürken alacağınız duygusal etkileşim sizi bir anda doğayla iç içe olma duygusuyla baş başa bırakabilir. Bu şekilde dekorasyon daha ilginç ve zevkli bir hale gelecektir. Ahşabın kıvrımlarında gizli sırlar her zaman sizinle temas ettikçe büyülü bir el değmişçesine ortamdan taşan güzelliğe hayran olmaya devam edeceksiniz. Bir hareket noktası yaratmak dekorasyona başlarken edineceğimiz 1 no’lu argümandır. Mobilya ve zemin tercihinde kullanılan ağaç türünü seçmek bir bakış açısı olabilir. Olmadı otantik unsurlarla bezeli bir ortam yaratmak için de yine ahşaptan, özellikle endemik bitki ve ağaç türlerinden yapılmış aksesuar ve mobilya tercihi sizi daha duyarlı yapmaya yetecektir. Ancak esin kaynağını seçerken dikkatli olmakta yarar var. Kendinizi iyi hissettiren, bakmaktan zevk aldığınız bir türev mutlaka bu anlamda çok daha yararlı olacaktır. Hareket noktasını belirlerken; renklere, desenlere ve dokulara karar verirken bu parça sizin temel taşınız olacaktır. Her ağaç güzeldir ama özellikle sizin ruhunuzu yansıtan, esinlenmenize neden olacak bir Teak Ağacı ya da Wenge’nin yerini ne tutabilir?

Odaya ilişkin üreteceğimiz tema zeminden yükselen doğa ise ister istemez ilgili ağaca ilişkin öyküye de gereksiniminiz vardır. Bu noktada biraz ’her şeyi bilen’ Google’a soracağınız birkaç küçük soruyla oldukça donanım sahibi olacağınıza kuşkumuz yok. Esin kaynağımız aslında bizim çevreye olan duyarlılığımız, hayata tutunduğumuz politik kavramımızdır. Biz yeşil ve ekolojik bir dünyanın içerisinde hatta o ağacın kokusuyla yaşam alanımızı donatırken aslında farkında olmadan belki de diğer insanlara farkındalık yaratarak bir duyarlılığın yaratılmasına neden olabiliriz. Küçük ama insanlık için büyük bir adım!

Işık etkileşimlerine doğrudan etki

etmek anlamında renk seçiminin de dekorasyon da mutlaka farklı bir özellik içerdiğini bilmekte yarar var. Çünkü bilinçli seçildikleri sürece, her rengin derin bir anlamı vardır. Renk mutlaka ortamın dekorasyonunu yaratmamıza temel oluşturan hareket noktamıza paralellik göstermeli ve temayı desteklemelidir. Enerjimizin açığa çıkmasına yardımcı olacak her renk seçimi daha pozitif davranışlara ulaşmamızı sağlayan önemli bir ayrıntıdır. Dekorasyonda çok miktarda turuncu ton kullanmak, iletişim ve sıcaklık izlenimi yaratabileceği gibi, baskın olarak kullanılan yeşil ve mavi ton ise, dinlenme isteğini, kahverengi ton ise güven ve doğallığı temsil etmektedir. Bizim de zeminde parke tercihine özellikle bu anlamda vurgu yaptığımız dikkatli gözlerden kaçmayacaktır. Çünkü özellikle güven odaklı bir hareket noktası belirleyerek,, hem kaliteye vurgu yapmaktan geri kalmıyoruz hem de ekolojik bir tercihiyle alabildiğine politik davranmaktan kaçınmamış oluyoruz. Yani bir anlamda oldukça cüretkâr davranıyoruz… Bunun yanında, renkler belirginleştikçe değerlendirmeler daha da anlam kazanır. Çok fazla kırmızı ton kullanarak yapılan bir dekorasyon kalp atışını hızlandırabilir, aşırı derecede mavi ise odayı iki dereceye kadar soğutur.

Peki ama parkenin de modası olur mu demeyin?

Huyumuz kurusun daima son modayı takip ederiz. Ne olursa olsun evimize, kendimize ne alırsak alalım hep son moda olan şeyleri ararız; moda değilse almayız veya yapmayız… Biraz gösterişe meraklı insanlarız sanırım. Peki tarzımıza uygun parkeleri nasıl seçeriz? Parkelerde aslında moda sizin kendi renginiz olmalıdır. Çünkü o yıl yaptırdıktan sonra bir dahaki sene çanta değil ki değiştiresiniz değil mi? Bu nedenle siz hangi renkten memnun olursunuz, açık renk mi seversiniz koyu renk mi öncelikle bir karar verin? Dönemsel tercihleri de göz ardı etmeyin. Bir dönem laminat parkenin ne kadar çok tercih edildiğini bilin… En son trend anlamında bambu parkenin de farklı bir ekol yaratmak anlamında evlerde boy göstermeye başladığını bir yerlere not edin. Hatta eskitilmiş parkenin de çoğu kez korunaklı bir tercih olduğunu aklınızda olsun. Ama her koşulda siz siz olun sakın ahşap masif parkenin hikmetini sual etmeyin… Ahşap dünyamızda modası geçmeyen biricik önemli malzeme olmaya daha uzun süre devam edecektir… Olası parke tercihlerinizi belirlerken, açık renk parke ile koyu renk parke tercihlerine de alıcı gözle bir eğilin isterseniz… Açık renkli olanların hatayı daha kolay gösterdiğini hesaba katarak daha duyarlı ortamlarda kullanmak gerektiğini söylemek gerekir. Bunun dışında parke tercihimiz yalnızca renkle ilişkili değildir. Bu aynı zamanda parkenin üretildiği ağaç, kalite, bölge veya saklama koşullarıyla bile ilintili olabilir. Bilinçli olmak açısından asgari düzeyde bile olsa bunları hesaba katmakta yarar var. Ama en moda rengin sizin renginiz olduğunu unutmayın.

04.03.2013
Bu haber 1949 okundu.
Yazdır Yorum Yaz
YORUM EKLE
Lütfen yorum eklemek için bilgileri eksiksizce doldurunuz.
Adınız
Lütfen adınızı yazın.Lütfen adınızı yazınız.
Email
Lütfen email adresinizi yazınızGeçersiz email adresi.
Yorum
Lütfen yorumunuzu yazınız.
Yorumunuz çok kısa.
Karakter Kaldı
Son Eklenen Yorumlar