DEKORA OLAN TUTKU...

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Döviz Kurları
DOLAR Alış YTL
Satış YTL
 
EURO Alış YTL
Satış YTL
DEKORA OLAN TUTKU...

Erengül Yıldız: "Müşterilerimiz rekabete karşı bir fark yaratmak istemekte ve kişiye özel dekorasyon tasarımları talep etmektedirler. Dolayısıyla işbirliğimiz daha fazla sorumluluk ve ortak çalışma getirmektedir."

Bavyeralı bir şirket… Büyüme gücü en yüksek ilk elli arasında… Dekoratif kağıt baskısında lider bir kuruluş… Schattdecor… Güzel şeyler yaratmak ve bundan zevk almak noktasında başarılı bir kuruluş. Ahşap, taş ve fantezi dekorlarla yüzeyleri şekillendirme uzmanlık alanları.

1985 senesindeki şirket kuruluşundan bu yana organik (ağır metal içermeyen) pigmentler kullanarak su bazlı, çevreye zarar vermeyen boyalar kullanacak kadar duyarlı... "İnsanları sevmek esastır" yaklaşımıyla kariyer planlaması yapan Schattdecor, önemli bir üretici güç olarak bilinen ve saygı gören bir kuruluş. Bu etkili kuruluşu tanımak için sorduğumuz sorulara Schattdecor Dekoratif Kağıt Baskı San. ve Tic. Ltd. Şti. Kurumsal İletişim yetkilisi Erengül Yıldız yanıt verdi.

Değerli bir marka olarak geride bıraktığımız yıla bakarken nasıl bir değerlendirmede bulunabilirsiniz? Yeni yıla ilişkin planlamalar ve beklentileriniz nedir?

Schattdecor olarak 2012 senesinin yılsonu neticesinden oldukça memnunuz. Senenin inişli çıkışlı seyir etmesine rağmen şirket grubunda önceki yıla ait miktarlara ve ciroya ulaşılmıştır. Satış getirisi önceki yıl 475 milyon Euro iken 2012’de hafif bir artışla 480 milyon Euro’ya çıkmıştır. Personel sayısı ise dünya çapındaki 11 üretim yerleşkesinde 2011 yılında yaklaşık olarak 1300 kişiden 2012 yılında 1400 kişiye çıkmıştır. İçerisinde bulunduğumuz yıl ve gelecek yıldaki yatırımlarımızın odak noktasında; Polonya, Rusya ve İtalya’daki dekor baskısı üretim ve işleme kapasitelerinin dünya çapında artırılması var. Thansau merkezde makine parkının yenilenmesi ve yeni dijital baskı teknoloji yatırımları öngörülmekte. Şirket olarak faaliyetlerimizin çok ileri bir gelecekte de devam etmesini garanti altına almış bulunmaktayız.

Küresel bir marka olarak bize Schattdecor’u biraz tanıtmanızı istesek neler söyleyebilirsiniz?

9 farklı ülkede 13 kuruluşu olan bir aile şirketiyiz ve aile şirketi olmamız bizim için çok önemli. Firmamızın merkezi Münih ve Salzburg arasında bulunan Almanya’nın Thansau şehrinde yer almaktadır. Tüm gelişmeler, yönetim Almanya merkezli olarak çalışıyor. Şirketin kurucusu Mr. Schatt ve iki kızı Anja ve Sonja Schatt şirket yönetiminde bulunmaktadır.

Yurtiçi ve giderek yurtdışı pazarın etkisi birbirine paralel olarak katlanarak artmaya devam ediyor. Siz kuruluş olarak pazarın genel durumunu nasıl görüyorsunuz? Yurtiçinde istenilen mesafeler alınabildi mi? Yurtdışında hangi pazarlar ve bölgeler ilginizi çekiyor ve hangi bölgelere satış yapıyorsunuz?

Konum olarak Türkiye çok önemli bir yere sahip. Güçlü bir yerel pazara sahip olduğu kadar yakınlardaki ülkelere de satış yapılabilmesi açısından rahat bir yer. Avrupa ve doğudaki diğer ülkeler arasında bir köprü konumunda. Schattdecor’un şirket felsefesi şudur: Eğer pazar belli bir sayıya sahipse o pazarı içerden beslemek zorundasınız. Tabi ki tüm kâğıdı Almanya’dan getirebiliriz fakat pazara yakın olmak farklı bir şey. Şirket olarak planlanan hedeflere ulaştık. Makine parkurumuza yeni bir baskı hattı daha ekleyerek hedeflenen büyüme sürecinde emin adımlarla yol almaktayız. Pazarla ilgili beklentilerimiz daha da artmakta ve SCHATTDECOR komşu ülkelerdeki potansiyel daha çok dikkatimizi çekmektedir.

Küresel ekonominin gelgitleri malumunuz. Benzer şekilde Türkiye de ekonomik aktör olarak küresel arenada daha fazla etkili olmaya ve ses getirmeye çalışıyor. Size göre bu süreç nasıl gelişecek, ülke ve sektör olarak daha etkin olmak için neler yapılmalı?

Türkiye’nin içinde ve çevresinde bulunan küresel ve politik durumlardan dolayı gelecekle ilgili tahmin yürütmek hiç kolay değil. Şunu söyleyebiliriz, Türkiye Pazarı kendi içinde ve çevre ülkelerde daha da büyüyecektir. Türkiye, sabit ve iyi bir ekonomiye sahip. Gelişen ve maksimum yükseklikte olan bir potansiyel söz konusu. İstatistikler çok iyi ve yakınındaki yerlere ihracat yapmak için çok uygun.

Kendisini sürekli geliştiren bir marka olarak Schattdecor, yeni yıla ilişkin ne tür hazırlıklar yaptı? Yeni ürünler ve yatırımlar var mı?

Yeni gelişmelere, tasarımlara çok ciddi yatırımlarda bulunuyoruz. Sadece Almanya’da 9 tane laboratuvarımız ve bu alanda çalışan 100’e yakın çalışanımız var. Aynı şekilde İtalya’da da laboratuvarımız mevcut. Her sene 100 yeni tasarım üretiyoruz. Biz her zaman sektörün öncüsü olmak istiyoruz.

Pazar büyük mühendislik yetenekleri isteyen önemli bir potansiyel barındırıyor. Siz bu anlamda neler yapıyorsunuz? ArGe ve KnowHow sizin için ne anlama geliyor? Schattdecor’un pazar gücü nereden geliyor?

Schattdecor tasarım çalışmalarını piyasa beklentilerine uygun hale getirerek ekibini 40 kişiye yükseltti. Ağaç uzmanından bilgisayar uzmanına kadar hepsi, dekorasyon sanatına hem teknik hem de yaratıcılık açısından hâkim olan profesyonellerdir. Sloganımız "Kontrollü yaratıcılıktır." Kendi dijital gravürümüz ve laboratuvar baskı makinelerimiz sayesinde bu dekor sanatı eserleri tozlu arşivlere kaldırılmamakta, çok kısa sürede kâğıt üzerinde basılabilmektedir. Dikkat çeken bu dekor tasarımları pazarlama açısından Schattdecor imajının bir parçasıdır. El işçiliği konusu kurum profili açısından sadece güçlü bir slogan değil, gerçeğin ta kendisidir. Dekor sektöründe Schattdecor’un göze çarpan çok çeşitli dekorları piyasaya karşı büyük bir performans kanıtı ve yüksek imaj faktörünü meydana getirmektedir. Böylece Schattdecor dekor konusundaki uzmanlığını bir kez daha vurgulamış bulunmaktadır.Biz Schattdecor olarak, mobilya üreticilerinin gittikçe önem kazanan bir rekabet ortamında ne aradığını biliyoruz: -Maliyeti düşük ve toplu /seri üretime uygun üst yüzey ürünleri tercih ediyorlar, -Kaliteli ürünleri sağlam ve güvenilir şekilde işleyebilmek istiyorlar, -Bunu yaparken en yeni dekor trendleriyle, gerçek ahşap tecrübesini birleştirmek istiyorlar, -..ve aynı zamanda çevreyi ve doğal kaynakları korumak istiyorlar.

Sektörde önemli bir belirleyen, piyasa üzerinde etkili bir güç olarak Schattdecor’un hak edilmiş bir konumu var. Buradan bakınca bu gücün nasıl oluştuğunu bize anlatır mısınız? Kuruluşundan bugüne yaşanan süreç, kat edilen mesafe?

Dekorlara gerçek el işçiliği görüntüsü ve hissi veren dizayn çalışmaları dekor baskıcısı için tamamen yeni bir "boyut" kazanmaktadır. "Zanaatkârlık gerektiren" bu dekor dizaynlarının geliştirilmesi ve teknik uygulaması söz konusu olduğunda gerçek "dekor işçiliğinden" bahsetmek mümkündür. Dekor baskı uzmanı ve dünya lideri Schattdecor bu beklentileri yerine getirme görevini üstlenmiştir. Dekor Geliştirme Müdürü Klaus Steinger, son 25 yıl içerisinde birçok başarılı dekoru tasarlamış, gerçekleştirmiş ve piyasaya kazandırmıştır. Steinger’in de vurguladığı gibi güncel trendler gittikçe kişisel tasarımlar yönünde gelişmektedir. "Müşterilerimiz rekabete karşı bir fark yaratmak istemekte ve kişiye özel dekorasyon tasarımları talep etmektedirler. Dolayısıyla işbirliğimiz daha fazla sorumluluk ve ortak çalışma getirmektedir."

Müşteri & ürün iletişimini nasıl sağlıyorsunuz?

Gebze’deki fabrika binamızda müşterilerimize daha yakınız. Pazara daha yakın olmamız müşterilerimize sunduğumuz servisin kalitesini de arttırıyor. Dinamik satış ekibimiz, yeni renklendirme sistemimiz ve devreye girmiş olan 2. baskı hattımız ile birlikte müşterilere mobilya, parke dekor kâğıtları ve folyo konusunda hizmet veren mükemmel bir kombinasyona sahip durumdayız.

04.03.2013
Bu haber 1889 okundu.
Yazdır Yorum Yaz
YORUM EKLE
Lütfen yorum eklemek için bilgileri eksiksizce doldurunuz.
Adınız
Lütfen adınızı yazın.Lütfen adınızı yazınız.
Email
Lütfen email adresinizi yazınızGeçersiz email adresi.
Yorum
Lütfen yorumunuzu yazınız.
Yorumunuz çok kısa.
Karakter Kaldı
Son Eklenen Yorumlar