SEKTÖRÜN 35 YILLIK ÇINARI

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Döviz Kurları
DOLAR Alış YTL
Satış YTL
 
EURO Alış YTL
Satış YTL
SEKTÖRÜN 35 YILLIK ÇINARI

Can Unustası: "Tüketicinin sizi tercih etmesi için onun ihtiyaçlarını en iyi şekilde kavrayıp, hatta onun dile getirmediği, henüz farkında olmadığı ihtiyaçlarını bile sezip, bu ihtiyaçları karşılayacak ürünü en iyi kalite ve en uygun fiyatla sunmanız gerekir. Bu hiç bitmeyen bir mücadeledir. Mücadelenin galibi lider olur."

Serfleks A.Ş. 1978 yılında İzmit Uzuntarla Çifteçınarlar’da 5 bin 770 m2 açık, 300 m2 kapalı alanı olan bir tesiste, ayda 30 bin m2 pvc karo zemin kaplama malzemesi üreterek doğmuş ve bugün 5 milyon m2 üretim yapma kapasitesine ulaşmış bulunan modern bir kuruluştur. İkinci fabrikası Serfloor, PVC Rulo üretmek amacıyla 2000 yılında 20 bin m2’lik arazi üzerinde 6 bin 500 m2’lik kapalı alan üzerine Uzuntarla İbrikdere’de kurulmuştur. Şu anda bu fabrikada ayda 1 milyon m2 PVC Rulo üretimi yapılmakta olup bu ürün bazında Türkiye’nin tek üretici firmasıdır. Ayrıca Serfleks, ihtiyaç duyduğu tüm ara hammaddeleri de kendi tesislerinde üretmektedir. Günümüz insanının giderek zorlaşan yaşam koşullarında beklediği tek şey hayatındaki detaylarda rahatlığı, hızlı, uzun süreli ve ekonomik olarak yakalamaktır. Bu bilinçle yola çıkan Serfleks, 2003 yılından itibaren Serfloor zincir mağazalar konseptini yaratarak yeni bir misyon üstlenmiştir. Serfloor, zemin konusunda çözüm üreten bir marketler zinciridir. Zeminle ilgili akla gelebilecek her türlü malzemeyi müşterilerine anahtar teslim sistemiyle, kaliteli ve garantili olarak sunmayı başlıca görevi sayan Serfleks, güleryüzlü hizmet anlayışını benimsemiş personeliyle, tüketicilerin beklentilerini eksiksiz karşılamak amacıyla çalışmalarına aralıksız olarak devam etmektedir. Serfleks, 2003 yılından itibaren Serfloor adı altında zincir mağazalar konseptini oluşturmuştur. Serfloor, bugün zemin konusunda çözüm üreten bir mağazalar zinciridir. Dünya markası olma yolunda hızlı adımlarla ilerleyen Serfloor, Türk Malı’nın kalite ve garantisini dünya ülkelerine de yaymayı hedeflemektedir.

Zemin konusunda tüketicilerin tüm isteklerine yanıt vermeyi hedefleyen Serfleks, PVC rulo ve karo yer Döşemeleri, lamine ve laminat parke, banyo paspası, jel tabanlı kaymaz yolluk, kıvırcık paspas, çim halı ve süpürgelik çeşitlerinin yanı sıra parça halı ve duvardan duvara halıyı da ürün yelpazesine ekleyerek zeminde öncü olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır.

Zemin kaplamasının öncü kuruluşu Serfleks, gelişen dünyaya ayak uydurarak kendini devamlı yenilemekte ve Serfloor Zemin Mağazaları zinciriyle de tüketicilerin zeminle ilgili aradıkları her şeye ulaşabilecekleri çözümler üreten sistemiyle tüketiciye en iyiyi ilk elden, hesaplı ve garantili olarak sunmaktadır.

Sefleks Satıştan Sorumlu Yönetim Kurulu üyesi Can Unustası, kendilerine ilişkin merak ettiklerimize samimi yanıtlar verdi.

Sektörde önemli bir yer belirleyen, piyasa üzerinde etkili bir güç olarak Serfleks’in hak edilmiş bir konumu var. Buradan bakınca bu gücün nasıl oluştuğunu bize anlatır mısınız? Kuruluşundan bugüne yaşanan süreç, katedilen mesafe?

Bahsettiğiniz bu gücün arkasında 1978’den bu yana hakkıyla çalışan, kaliteli üretim ve güvenilir satış SERFLEKS yapan köklü bir firma var. Serfleks’in Serfloor ve Mineflo markasını ortaya çıkarıp bu markaya milyonlarca TL yatırım yapması var. Bu sadece reklamla gerçekleşen bir şey değil elbette. Ürününüzü tanıttığınız ve sizi tercih etmeye ikna ettiğiniz tüketicinin, sonuçta sizden memnun olmasıyla ilgili bir durum. Ne mutlu ki bu yükün altından başarıyla kalkabiliyoruz. Serfleks, 1978 yılında Kocaeli’de 300 m2’lik kapalı alanda 30 bin m2 aylık kapasiteyle başladığı üretim sürecine, günümüzde farklı tesislerde toplamda 50 milyon m2 yıllık üretim kapasitesine ulaşmış önemli bir sanayi kuruluşudur. Ürünleri sadece Türkiye’de değil 55’i aşkın ülkede milyonlarca tüketici tarafından kullanılır hale gelmiştir. Bu ülkelerden biri de Çin’dir. Ancak alçakgönüllü olmak gerekirse, biz kendi adımıza daha katedilecek çok yolumuz olduğunu düşünüyoruz. Ufkumuzun derinliği bize henüz yolun başında olduğumuzu da söylüyor. Bunu elbette yalnızca kendi adımıza değil aynı zamanda sektörün ve piyasa aktörlerinin bütünü için de söylemek mümkün. Ben Türkiye’nin dünya markaları çıkarması gerektiğine inananlardanım.

Pazarın içerisinde etkili bir ’oyuncu’ olmak, hatta ’oyun kurucu’ olarak sektöre öncülük etmek adına neler yapıyorsunuz? Pazarın bir doyma noktası var mıdır yoksa inşaat sektörü var olduğu ve büyüdüğü sürece bu büyüme devam edecek midir?

Sizin örneğinizden gidersek etkili bir oyun kurucu olabilmeniz için hem etkili bir oyununuzun hem de yaratıcılığınızın olması gerekir. Bu örneği spordan iş dünyasına aktarırsak, etkili oyundan kastım doğru ve etkili bir strateji, yaratıcılıktan kastım ise ArGe. Kuruluşundan bugüne Serfleks’in uzun dönemli stratejisinde, mantalitesinde hep inovasyon yani yenilik yer almıştır. Bu konuyu bir soru ile açmak isterim: Lider kimdir? Lider kişi en önde gidendir, yol gösterendir. Dolayısıyla lider kuruluş bulunduğu sektöre yön veren kuruluştur. Bu noktada biz diyoruz ki: "Serfleks zemin sektöründe, konusunda lider bir kuruluştur", ancak bu bizim kendi kendimize takdir edeceğimiz bir sıfat değil. Lider olmanız için birilerinin sizi veya yaptıklarınızı takip ediyor olması gerekir. Öncelikle bunu halkın takdir etmesi gerekir. Yani tüketici sizin sunduğunuz ürünleri tercih etmelidir. Tüketici sizin ürünlerinizi tercih ederse, zamanla bu talebe dönüşür. Oluşan bu tüketici talebi diğer firmaların ürünlerini de şekillendirmeye başlar. İşte o noktada siz gerçek anlamda "lider" veya sizin örneğinizde benzettiğiniz gibi "oyun kurucu" olmuşsunuzdur. Bu durumda, ’Tüketici sizi nasıl tercih eder?’ sorusuna da yanıt vermek gerekir. Tüketicinin sizi tercih etmesi için onun ihtiyaçlarını en iyi şekilde kavrayıp, hatta onun dile getirmediği, henüz farkında olmadığı ihtiyaçlarını bile sezip, bu ihtiyaçları karşılayacak ürünü en iyi kalite ve en uygun fiyatla ona sunmanız gerekir. Bu hiç bitmeyen bir mücadeledir. Mücadelenin galibi lider olur. Serfleks, liderliğini sürdürmek adına tarihi boyunca hep yeni ürünlerle değişen ihtiyaçlara cevap verme gayreti içerisindedir. Pazarın doyumu noktasında ise Türkiye pazarının genç nüfus ağırlıklı olmasından dolayı ve etkili ekonomik politikalar sayesinde sürekli bir tüketim sağlanabiliyor. Bu tüketim sadece inşaat sektörüne bağlı olmadan da devam ediyor. Bunu Avrupa ve ABD’de olduğu gibi yenileme pazarı olarak adlandırabiliriz. Bu tüketim nüfusa bağlı olarak, tüketicilerin ihtiyaçlarının değişimine bağlı olarak, tüketicilerin zevklerinin değişimine bağlı olarak, yenilikçi ve farklı ürünlere talep yaratılmasına bağlı olarak devam edecektir. Pazar konusunda biz Serfleks olarak sadece Türkiye odaklı düşünmüyoruz. Yaptığımız tüm yatırımlarımızı global pazarları düşünerek, "Ben bu ürünü yurtdışına da satabilir miyim?" diyerek yapıyoruz. Türkiye’de sadece 80 milyon civarında bir nüfus var ama dünyada milyarca insan yaşıyor. Sadece yurtiçine sıkışıp kalmamak gerekir diye düşünüyoruz. Mutlaka pazarda inişler çıkışlar olacaktır, önemli olan bunun etkisini olabildiğince fazla noktaya satış yaparak minimize edebilmektir.

Rekabet kendi içerisinde bazen ’acımasız’ olabiliyor. Siz ulusal ve uluslararası alanda yaşanan rekabet sorunlarına nasıl yaklaşıyorsunuz? Buna karşı ne gibi önlemler alıyor ve gardınızı düşürmemek için hangi argümanları kullanıyorsunuz?

Bu serbest piyasanın, global olmanın doğal bir sonucu. Bence bunu acımasızlık olarak değerlendirmemek gerekir. Bir anlamda faydalıdır, sizi sürekli tetikte tutar, rehavete kapılmanızı engeller. Kimin rekabet gücü daha üst seviyedeyse o daha fazla satar. Sonuçta bundan son tüketici kazançlı çıkar. Ancak rekabetin farklı yolları vardır. Bu yollardan en kolayı ama bence en tehlikelisi fiyat rekabetidir. Sadece yoğun şekilde fiyat rekabetinin yapıldığı ürünlerde kârlılık düşüşü, kârlılık düşüşü ile beraber genel anlamda kalite kesintileri meydana gelir. Kalitenin fiyat rekabeti adına aşağı çekilmesi ise zaman içerisinde tüketiciyi üründen soğutur ve uzaklaştırır, ürünü öldürür. Sonuçta bundan kimse kazançlı çıkmaz. Biz rekabetimizi yeni ürünler geliştirerek, kendimizi yenileyerek yapıyoruz. Bunu da tüketiciye en iyi, en doğru ve etkili şekilde aktarmaya çalışıyoruz. Fiyat rekabetinin çok yoğun olduğu ürünlerden herkes gibi biz de keyif almıyoruz. Bu nedenle uzun zamandır üzerinde çalıştığımız Aquafloor markalı sudan etkilenme- yen parke ürünümüzü satışa sunduk. Bu ürünün sudan etkilenmeme, kolay temizlenebilme, antibakteriyel olması, alev almaması, toz talaş çıkarmadan kolayca döşenebilmesi ve sessiz olması gibi özellikleri var. Bu özellikler bir katma değer oluşturuyor ve tüketicinin dikkatini çekiyor. Özellikle televizyon reklamlarıyla da desteklenince ortaya sağlıklı bir iş modeli çıkıyor. Bunun yanında farklı fiyat seviyelerinde geniş bir ürün yelpazemiz var. Dolayısıyla her fiyat seviyesinde alım yapan tüketicinin ihtiyaçlarına en iyi kalite ile cevap vermeye çalışıyoruz. Bu sayede rekabetçiliğimizi de koruyabiliyoruz.

Ürün gamınızın etkinliği ve marka gücünüzün varlığı tartışılmaz. Yeni yılda yeni ürünler veya yenilikler anlamında Serfleks nasıl bir rota izleyecek?

Rotamızda halkın ihtiyaçlarına cevap verecek katma değerli aşırı rekabetin olmadığı ürünlere yönelmek, bu sayede bayimize de kar ettirmek var. Bu açıdan sudan etkilenmeyen parke ürünümüz Aquafloor’u ön planda tutuyoruz. Aquafloor’un daha fazla tüketiciye ulaşabilmesi için Aquafloor ailesini ofis, ev ve eko olarak çeşitlendirdik. Bu sayede kullanım alanına göre fiyatlandırma sağladık. Yoğun trafiğin olduğu bir mağaza için kullanılacak ürün daha dayanıklı olması gerektiği için fiyatı daha yukarıda iken evin salonuna uygulanacak ürünün bu kadar dirençli olmasına gerek olmadığından yola çıkarak daha uygun bir fiyatla evlere uygun bir ürün sunabiliyoruz.

Yalnızca yurtiçinde değil yurtdışına da etkili satışlar yapan önemli bir kuruluş olarak, Serfleks’in yurtdışında izlediği yol haritası, bakış açısı ve ilgilendiği pazarlar ve bunların durumuna ilişkin görüşlerinizi alabilir miyiz?

Global pazarlarda Serfleks, özellikle geçtiğimiz 5 yıllık süre içerisinde önemli bir atılım kaydetti. Aslında ülke olarak lojistik anlamda çok avantajlı bir konumdayız. Çünkü dünyanın tam anlamıyla merkezindeyiz diyebiliriz. Batı’ya ve Uzakdoğu’ya aynı mesafedeyiz. Bu da ürünleri bir yerden bir yere naklederken büyük avantaj sağlıyor, çok çeşitli ülkelerle çalışma imkanı sunuyor. Tedarik süresi alıcı açısından çok önemli bir konu. Örneğin Avrupa gibi bir pazara Uzakdoğu’ya kıyasla üçte bir mesafedeyiz, Çin’den 3 ayda gidecek malı biz buradan 3 haftada gönderebiliyoruz. Bu durum ürün kalitesi ve doğru fiyatlandırma ile birleşince de Serfleks özellikle Avrupa pazarı için Uzakdoğu’nun en önemli alternatifi haline geldi. Bugün Avrupa’daki belli başlı tüm yapı marketlerde Serfleks ürünlerini bulabilirsiniz. Ayrıca sudan etkilenmeyen parkemiz dünyada benzersiz olmasından dolayı yurtdışında da çok ilgi gördü. Bu ürünün ihracatımızı çok farklı bir noktaya taşıyacağına inanıyorum. Hedef pazarlarımız arasında Kuzey ve Güney Amerika bulunuyor. Özellikle güney yarım küreye daha fazla satış yapmak istiyoruz. Bu sayede yaz-kış satış farkını azaltmak istiyoruz.

Türkiye’de pazarın durumunu nasıl görüyorsunuz? Sektörün durumunu ekonomik veriler ışığında yeterli olarak değerlendirebilir miyiz?

Türkiye’nin 2013 yılı için umutlu konuşabiliriz. Finansman giderlerinde kredi maliyetlerinin yeri oldukça geri geldi. Bu da daha önce finansman için kullanılacak paranın şimdi işte, yatırımda, özel harcamalarda vs. kullanılacağı anlamına geliyor. Bu piyasa için iyi çünkü iş olacak anlamına geliyor. Ancak iş olacak diye rahatlamamak gerekiyor. Bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta ise para batırmamak. Çek kanununun da değişmesinden sonra satış yapmak eskisine göre biraz daha zorlaştı. Zaten düşük miktarlarda kâr yapılan bir ortamda, bir de para batırmak tüm dengelerin alt üst olmasına neden olabiliyor. Bunun için de mal verilecek yeni müşterinin iyi incelenmesi, eski ve uzun yıllardır çalışılan müşterilerle ise ilişkiyi daha sıkı tutmak onları daha yakından takip etmek gerekiyor. Sizin aracılığınızla tüm sektör çalışanlarına hayırlı, bol kazançlı ve başarılı bir yıl dilerim.

04.03.2013
Bu haber 2354 okundu.
Yazdır Yorum Yaz
YORUM EKLE
Lütfen yorum eklemek için bilgileri eksiksizce doldurunuz.
Adınız
Lütfen adınızı yazın.Lütfen adınızı yazınız.
Email
Lütfen email adresinizi yazınızGeçersiz email adresi.
Yorum
Lütfen yorumunuzu yazınız.
Yorumunuz çok kısa.
Karakter Kaldı
Son Eklenen Yorumlar