ELESGO LAMİNAT PARKE GEYLANİ GÜVENCESİYLE

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Döviz Kurları
DOLAR Alış YTL
Satış YTL
 
EURO Alış YTL
Satış YTL
ELESGO LAMİNAT PARKE GEYLANİ GÜVENCESİYLE

Ragıp Geylani: "Laminat parke zemin için çok ideal bir çözüm. Öncelikle parkenin doğal, dekoratif, sıcak görünümü ve hijyenik yapısı ile alternatif ürünlere göre daha kolay temin edilip uygulanması ve ekonomik fiyatı parke sektörünün artılarını her yıl bir önceki yıla nazaran arttırmaktadır. Türkiye çok büyük bir pazar ve sektördeki ilerleme uzun yıllar devam edecek. Bu veriler doğrultusunda Geylani A.Ş. olarak laminat parkenin doğru bir yatırım olduğu kanaatindeyiz." 1984’den bu yana toptan, perakende ve proje alanlarında çeşitli sektörlere hizmet veren Geylani A.Ş., bugün parke sektörünün önemli firmaları arasında yer almaktadır. Gaziantep’ten açılarak iç piyasada söz sahibi olan firma, dış piyasaya yönelmek için yeni atılımlara kalite, güven ve hizmet sloganıyla koşuyor.

Değerli bir marka olarak, geride bıraktığımız yıla bakarken nasıl bir değerlendirmede bulunabilirsiniz? Yeni yıla ilişkin planlamalarınız ve beklentileriniz nedir?

2012 yılı 2011’e göre değerlendirildiğinde grafikler aşağı doğru seyretmektedir. Bunda 2011 yılının çok verimli geçmesinin etkisi olmuştur GEYLANİ A.Ş. Buna rağmen 2012 yılı için kötü geçen bir yıl diyemeyiz. Özellikle parke sektöründe yaklaşık 20.000.000 m2 bir artış bu durumun göstergesi olarak düşünülebilir.

Farklı sektörlerde ticari faaliyet yapan bir kuruluş olarak parke sektörüne yönelmenizin nedenlerini öğrenebilir miyiz?

Laminat parke zemin için çok ideal bir çözüm. Öncelikle parkenin doğal, dekoratif, sıcak görünümü ve hijyenik yapısı ile alternatif ürünlere göre daha kolay temin edilip uygulanması ve ekonomik fiyatı parke sektörünün artılarını her yıl bir önceki yıla nazaran arttırmaktadır. Türkiye çok büyük bir pazar ve sektördeki ilerleme uzun yıllar devam edecek. Bu veriler doğrultusunda Geylani A.Ş. olarak laminat parkenin doğru bir yatırım olduğu kanaatindeyiz.

Prensip ve misyonlarından güç alan bir firma

Geylani A.Ş. kurulduğu günden beri ödün vermediği prensip ve misyonlarını koruyarak, Gaziantep’in seçkin firmaların arasında yerini almıştır. Geylani A.Ş. "kalite, güven, hizmet" sloganıyla yenilik ve fırsatları kaçırmadan sektörde söz sahibi olma yolunda ilerliyor.

Geylani’nin kuruluş sürecine ilişkin neler söyleyebilirsiniz? Nasıl bir amaçla yola çıkıldı ve gelinen aşama ne kadar yeterli? İlerleyen süreçte ne gibi yatırım ve yeni ürün çalışmalarınız var?

Firmamız 1984 yılında Mustafa Geylani’nin öncülüğünde, kurumsallaşmanın ilk adımını atarak Geylani A.Ş. adı altında şirketleşip, Gaziantep’te faaliyet alanını genişletmiştir. Dayanıklı tüketim malları, laminat parke, ithal duvar kağıtları, zemin kaplamaları, duvardan duvara halı ve yeni başladığımız halı imalatı ile alanında faaliyet gösteren firmamız; "kalite, güven, hizmet" sloganından hareketle her zaman kendini yenileyerek Gaziantep’in sayılı ve seçkin firmaları arasında olmuştur. Müşteri ve hizmet odaklı bir satış politikasına sahip olan firmamız, kendi bünyesinde toptan, perakende ve proje olmak üzere üç kısma ayrılmaktadır. Müşteri talebine göre ürün çeşitliliğini arttırarak yenilikler noktasında hep öncü olmuş, alanında lider konuma gelmiştir. Ar-Ge ve Pazarlama Departmanı ile bu döngüyü sürekli canlı tutmaktadır. Toptan ve proje alanında; Floorpan laminat parke Güneydoğu Bölge Bayiliği, Elesgo parlak parke Türkiye Distribütörlüğü, Samur Halı Güneydoğu Bölge Bayiliği, İthal Duvar Kâğıdı Bölge Bayilikleri bulunmaktadır. Özellikle Floorpan laminat parke, Samur Halı ve ithal duvar kâğıdı alanında Güneydoğu’da yaklaşık 200’ü aşkın bayimizle hizmet vermekteyiz. Bölgemizde bulunan birçok otel, okul, restoran, devlet daireleri, spor salonları, hastaneler sağlık kompleksleri, yurtlar, özel binalar, işyerleri ve •PARKE 23• Ragıp Geylani: "Türkiye hem siyasi hem de ekonomik alanda ciddi bir süreçten geçiyor. Önemli olan, bu durumda söz sahibi olanların bu gelişime ayak uydurmalarıdır. Herkesin üzerine düşeni yapması gerekmektedir." Geylani A.Ş. bayi toplantısı evler Geylani A.Ş. güvencesiyle zemin kaplamaları yaptırılmaktadır. Alanında her türlü uygulama konusunda tecrübe sahibi geniş donanımlı ekibiyle, kurumsallaşmış yönetim anlayışıyla, yaptığı işin her zaman arkasında durarak sorumluluk alan, kaliteyi ve hizmeti kendine ilke edinen firmamız, Gaziantep’te ve Güneydoğu’da güvenilen, prestij sahibi bir firma haline gelmiştir.

Sahip olduğu prensiplerinden ve misyonundan güç alan firmamız,

• Gelişen teknolojiyi izlemek
• Kaliteyi arttırarak sürekli gelişmeyi sağlamak
• Müşteri taleplerini her aşamadakarşılamak ile mükelleftir.

Yurtiçi ve giderek yurtdışı pazarın etkisi birbirine paralel olarak katlanarak artmaya devam ediyor. Siz kuruluş olarak pazarın genel durumunu nasıl görüyorsunuz? Yurtiçinde istenilen mesafeler alınabildi mi? Yurtdışında hangi pazarlar ve bölgeler ilginizi çekiyor ve hangi bölgelere satış yapıyorsunuz?

Yurtiçi pazarının çok büyük olmasından dolayı, yerli üreticiler ve dünya aktörleri Türkiye iç pazarına çok önem vermektedir. Özellikle yerli üreticiler kapasitelerinin çok büyük bir kısmını iç piyasadaki talepleri karşılamada kullanmaktadır. Şu anda yerli üreticilerin sürekli kapasitelerini arttırdıklarını gözlemlemekteyiz. Dünya aktörleri de Türkiye pazarında payını arttırmak için yeni pazarlama teknikleri ve yeni yatırımlara yönelmektedir. İleri süreçte Türkiye’de bu talebin stabil hale geleceğini göz ardı etmemek lazım. Bu nedenle bir ihracat için kendimize şimdiden pazar oluşturma çalışması içerisindeyiz.

Küresel ekonominin gelgitleri malumunuz. Benzer şekilde Türkiye de ekonomik aktör olarak küresel arenada daha fazla etkili olmaya ve ses getirmeye çalışıyor. Size göre bu süreç nasıl gelişecek, ülke ve sektör olarak daha etkin olmak için neleryapılmalı?

Türkiye çok dinamik bir ekonomiye sahip. Dünya genelinde durgunluk yaşanırken Türkiye büyümede rekor kırıyor. Tabi ki bunda ekonomide atılan büyük adımlar ve takip edilen dinamik ekonomi politikalarının etkisi fazladır. Beklentimiz Türkiye’nin daha iyi noktalara gelmesidir. Bu durumun devamlılığı firmaların büyümesini, kabuk değiştirmesini, global ekonomiye entegre olabilmesini, yeni sektörler ve yatırımlara kapı açılmasını, teknolojik yoğun yatırımlar ve ağır sanayiye yatırımların yapılması •PARKE 24• sağlaması beklenmektedir. Paralelinde ekonomik rahatlama ile gayri safi milli hasıla ve toplumun refah düzeyinin artması devamlılık gösterecektir. Bunun da tüketimi tetiklemesini beklemekteyiz. Laminat parke üreticilerinin tüm bu gelişmeleri göz önünde bulundurarak, gelişime ayak uydurmaları, değişen müşteri taleplerini iyi okumaları ve pazara uygun ürün üretmeleri gerekmektedir.

Hammadde sorunlarına ilişkin neler söyleyebilirsiniz? Rekabet konusunda alınması gereken önlemler ve takınılması gereken tutumlar noktasındaneler söyleyebilirsiniz?

Hammadde pazarında geçmiş yıllarda ciddi sorunlar yaşandı. Bu konuda devlet desteğine ihtiyaç var. İç piyasadaki kaynaklarımızı çok daha verimli değerlendirmemiz gerekir. Bu da ormanlarla ilgili olduğu için ciddi anlamda devlet desteğine ihtiyaç vardır. İyi bir hammadde politikası izlenmesi halinde yerli üreticilerin özellikle global aktörler karşısında rekabet gücü artacaktır.

Pazar büyük mühendislik yetenekleri isteyen önemli bir potansiyel barındırıyor. Siz bu anlamda neler yapıyorsunuz? ArGe ve Know-How sizin içinne anlama geliyor?

Doğru pazar büyük mühendislik yetenekleri istemiyor. Fakat öteki anlamda Ar-Ge eksiklikleri yaşanmaktadır. Know–how konusunda da tabii ki faydalı olabilecek her şey takip edilmelidir. Birileri ciddi bir gelişim göstermiş, bir yenilik geliştirmiş, bunu kullanmak lazım. Ne yazık ki, yerli üreticiler standart ürünün dışına çıkamamaktadır. Katma değerli ürünler üretmek yerine pazarda sunulan standart ürünlere yönlendirilmektedir. Halbuki pazar gereksinimleri değişkenlik göstermektedir. Bu durumda ithal ürünlerin önü alınamamaktadır. Yerli üreticilerimizin katma değerli ürün çalışmalarını gözlemliyoruz ve de yeterli bulmuyoruz. Yeni renkler konusunda hep bunlar taklit ediliyor; sıra dışı yenilikçi uygulamalar genellikle başarısız olma endişesiyle göz ardı edilmektedir.

Rekabet çoğu zaman kuralsız oynanan bir sürece denk geliyor. Rekabet etmek için yurtiçinde veya yurtdışındane gibi önlemler alıyorsunuz?

Rekabet gücümüz ekonomik şartlarda olmazsa olmaz bir hal aldı. İnsanlar rekabet edeceğiz diye her türlü yön- temi deneme eğilimindedir. Biz bu süreci tasvip etmiyoruz. Rekabetin belirli kurallar içerisinde olması, özellikle rekabetin bizim toplumumuzun etik yapısına uygun olacak şekilde yeniden şekillendirilmesinden yanayız. Bu konu çok uzun tartışmaları beraberinde getirecek bir konu. Özet olarak sektörün duayenleri, kuruluşlar, odalar ve devletin rekabet sektörünü tekrardan oluşturması gerekir. Bizim en büyük sorunlarımızdan biri de ticareti doğru okuyamıyoruz; rekabet edeceğiz diye çok ciddi kazançlardan oluyoruz. Bu daakabinde batakları ve iflasları getiriyor.

Ülkemiz, bulunduğu bölge itibariyle, konjonktürel olarak dinamik bir süreçten geçiyor. Bölgemizdeki siyasi ve ekonomik gelişmeler sizce nasıl değerlendirilmeli? Bu süreçte ne gibiçalışmalar yapıyorsunuz?

Türkiye hem siyasi hem de ekonomik alanda ciddi bir süreçten geçiyor. Önemli olan, bu durumda söz sahibi olanların bu gelişime ayak uydurmalarıdır. Herkesin üzerine düşeni yapması gerekmektedir. Biz Geylani A.Ş. olarak; ticaretin doğru kurallar içerisinde yapılması yönüyle rekabetin zarar verici art niyetli yönlerinden arındırılmasından yanayız. Değişen pazar gereksinimlerini sürekli gözlemleyip yeniliklere her zaman açık olmaya çalışıyoruz. Bu nedenle sektörün bizi götüreceği her seviyeye kendimizi hazırlıyoruz.

2013 yılı etkinlik planlarınız nelerdir?Bunlardan bahsedebilir misiniz?

2013 yılı için çok farklı etkinlikler planlamaktayız. En başta Elesgo parlak parkenin Türkiye Distribütörlüğünü almış bulunmaktayız. Stoklarımıza ürünler girmeye başladı. Bu konuda bayilik çalışmalarımız devam etmektedir. 7-10 Mart tarihleri arasında Gaziantep’te düzenlenecek olan 13. Uluslararası Zemin Fuarı’nda katılımcı firma olarak yerimizi aldık. Fuar süresince geniş kapsamlı bayi toplantıları ve ürün lansmanı yapmayı planlıyoruz. 2013 bağlantıları kapsamında; Antalya tatil programları, Balkanlar- Dubrovnik gemi gezileri, Ukrayna seyahatleri ve Umre programları düzenleyeceğiz. Peşinden fabrika gezileri ve usta eğitim programları planlamaktayız ve müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek için sanal pos uygulamasına geçip taksitli satış alternatifleri sunacağız. Ayrıca yurtdışı satışlarımız için yeni bir birimoluşturmaktayız.

04.03.2013
Bu haber 3535 okundu.
Yazdır Yorum Yaz
YORUM EKLE
Lütfen yorum eklemek için bilgileri eksiksizce doldurunuz.
Adınız
Lütfen adınızı yazın.Lütfen adınızı yazınız.
Email
Lütfen email adresinizi yazınızGeçersiz email adresi.
Yorum
Lütfen yorumunuzu yazınız.
Yorumunuz çok kısa.
Karakter Kaldı
Son Eklenen Yorumlar