DOMOTEX HANNOVER 2013

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Döviz Kurları
DOLAR Alış YTL
Satış YTL
 
EURO Alış YTL
Satış YTL
DOMOTEX HANNOVER 2013

Zemin, iç tasarımlarda temel bir rol oynar ve halı seçmek de çoğu zaman başlangıç noktasıdır.Bir halı odanın alanını tanımladığı gibi tasarımı üzerinde de büyük bir etki sahibidir.Çeşitli mobilyalarla bir bağlantı kurduğu gibi odayı davetkar ve daha sıcak da gösterebilir.Halı tasarım eşyası olup modern yaşam biçimimizin dışa vurumudur.Modaya bakılmaksızın her evde bir halı ya da kilim bulunur. Klasik ya da geleneksel, avant-garde ya da tüm zamanların modasına uygun halılar sınırsız tasarım, desen, renk, doku ve kumaş seçenekleri ile geliyor. Dünyanın en önemli halı ve yer kaplamaları fuarı olan Hannover Domotex’te yenilikçi tasarımcılar, en büyük bayiiler, galeri sahipleri, en son ve en benzersiz ürünlerini ve koleksiyonlarını sergiliyorlar. Halı Tasarım Ödülleri, özel Lüks Pazar Yeri ve antika halılar için olan alan değerli halıları sergilemek için gerekli olan platform sağlamakta.

 

Halı Tasarım Ödülleri: özel el yapımı eserler için ödüller

Domotex’te yer alacak olan Halı Tasarım Ödülleri (Salon 16) önümüzdeki Ocak’ta sekizinci kez düzenlenecek. Bu törenin bir kez daha el yapımı halılarda desen ve kalite konusunda uluslararası standartları düzenlemesi bekleniyor. Ödül toplamda 10 kategoride yer alan ürünlere sunulacak. Adaylar, uluslararası panelde konuyla ilgili uzmanlar tarafından değerlendirilecek. “Lüks el yapımı halılar zemin için güzel sanat eserleri gibidir. Oda tasarımı konusunda tasarımını ve tonunu belirlerken mobilyaların her birini birbirine bağlayan ve bütün bir komposizyon sunan zaruri elementlerdir.Halı Tasarım Ödülleri arka arkaya bunun kanıtını ortaya koyuyor.” diyor jüri üyelerinden Nina Yashar.

 

Lüks Pazar Yeri: Özel halı desenlerini sergilemek

New York’tan grafiti, Çinli sanatçının günümüz sanatına ait çizimleri, renkli popüler sanat desenleri, soyut karışmış renkler ve desenler... Bunlar bir sanat galerisinin duvarında asılı olan sanat eserleri değil fakat özel olarak tasarlanmış el dokuması halılar.Bunlar zemin için haute-couture’ler. Lüks Pazar Yeri (Salon 17’de) halı tasarımcıları için trendleri ve yenilikçi fikirleri sergileyecekleri bir alan. Şov el yapımı halı dokumak için gerekli olan sınırsız hayal gücü ve yetenekleri ifade ediyor. Franziska Reuber, Jürgen Dahlmanns, Michaela Schleypen, Hossein Rezvani ve Jan Kath Domotex’i birinci sınıf tasarımlar ve geleneksel halı dokuma el sanatını sevenler için olağanüstü bir platform haline getiriyorlar.

Lüks Pazar Yeri uzman bayilere ve iç mimarlara birinci sınıf halı bölümünde ihtiyaç duydukları tüm bilgileri yeni trendlere de göz atma fırsatı vererek sunuyor. Ziyaretçiler, katılımcıların yan yana dizilmiş olan stantlarında belirgin ürünler hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilecekler.  Bu özel olay alıcıların tüm pazarı görebilmeleri, bir sonraki sezonun koleksiyonunu toplayabilmeleri ve hatta siparişlerini tamamlayabilmeleri için bir fırsat.

 

Antika halılar: modern evlerdeki tasarım taşları

Geçmişte olduğu gibi 2013 Domotex’te de özel bir alan antika halılara ayrılacak. Bu da Domotex’in tüm ürün aralığına hitap ettiğini gösteriyor.El yapımı kilim ve halıların tüm alanlarına dikkat edilmekte ve ilham için gerekli olan şaşmaz bir kaynak sağlamakla beraber iç mimarlar ve özel mobilya firmalarının alıcıları için bir pazar ve ticaretin zirvesini sağlamaktadır.Bu hedef gruplar antika halı tedarikçileri ve bayileri için çok önemlidir.Özel antika halılara olan ilgi modern evlerde bir zıtlık oluşturmak suretiyle de gittikçe artmakta.

 

Yeni sergileme yapısı

Domotex 2013’te el halısı tedarikçileri ürünlerini salon 14-17 arasında sergileyebilecekler. Açıkça ayarlanmış ve düzenlenmiş olan sergilemeler ziyaretçileri salon 17’de tasarımcılara ve modern halılara götürürken salon 16 geleneksel halılara odaklanıyor salon 14 ve 15’in doğu kanadında çeşitli milletlerin toplu katılımları dikkat çekiyor.

 

Koyu siyah, yerli el sanatı ve yumuşak serinlik şimdi daha hâkim

Günümüz desenleri geçmişten izler taşıyıp, geleceği dört gözle beklerken günümüzün karmaşık ve birkaç katlı resmini sunuyor. Halı ve zemin piyasasının dünyadaki en büyük fuarı olan ve Hannover’de yer alan Domotex’te desen bir kez daha olayın merkezinde yer alıyor. Fuardaki en büyük desen trendleri, koyu siyah, yerli el sanatı ve yumuşak serinlik başlıkları altında özetlenebilir.

 

Koyu Siyah

Açıkça ortada ki günlük hayatımıza birazcık ışıltı ve siyahı tekrar katmaya hazırız; lüks, görkem ve drama da tüm bunların parçaları. Siyah büyük bir geri dönüş yaşıyor ve koyu renkler siyahla karışım içine girip sofistike tonlar oluşturuyor: koyu kahverengi, koyu menekşe rengi, gece mavisi, petrol mavisi koyu kırmızı, bakır, kehribahar ve altın renkleri. Parke zeminler ve lamine zeminlerde koyu ve egzotik lekeli tütsülenmiş meşe, ceviz ve kiraz ağaçları gibi kerestelere yönelim göze çarpıyor.Daha süslü desenler de aynı şekilde gittikçe popüler oluyorlar.Halılar iyi kalite yün, ipek ve şönil ipliklerin metalik lureks ipliklerle karıştırılıp ışıltı elde edilmesi ile dokunuyorlar. Kilimler ve halılar için desenler, tasarımlar ve resilient zemin kaplamaları için zengin mozaikler, barok tarzı çiçekli motifler ve zengin oymacılık; antika desenlerde, duvar freskleri ve eski goblen duvar halı motifleri geçmişten günümüze tekrar yer buluyorlar.

 

Yerli el sanatı

Doğaya yakınlık, sıcaklık, rahatlık gibi özellikler teknolojinin ve sanal deneyimlerin hâkim olduğu bir dünyada üstün meziyetler olarak algılanmakta.Bu trend tasarımcıların çalışmalarında da gözükmekte. Düz renk gölgelendirmeleri, el işçiliğinin gözüktüğü ve hissedildiği yüzeyler, rüstik dürüst ve basit bir havanın yansıtıldığı zeminler...

Üvez, karaçam ve meşe gibi yerli kereste türleri favori olurken, ormanlardan dikkatle toplanmaktalar.Hızlıca büyüyen bambu gibi türlerde gittikçe popüler oluyorlar.Değişik tipteki ağaçlar patchwork oluşturmak için birleştiriliyorlar. Renkler genelde sıcak, bej, kahverengi, portakal, kırmızımsı sarı ve yaprakkurusu gibi doğa ana renkleriyken şişe yeşili, turkuaz, kırmızı ve sarı renkler gibi canlı renkler de özellikle etnik tasarımların ana özelliği olarak popülerliğini koruyorlar. Yüzey dokuları çoğunlukla halı ve kilimlerle oluşuyor, doğada olma fikri sadece gözle değil fakat dokunuşla da fark edilmeli.Yün, keten, kenevir ve yeniden kullanılabilir malzemeler gerekli dokuyu sağlamak için yün dokuması halılarda son dokunuş olarak kullanılmaktalar.

 

Yumuşak Serinlik

Parlak, hafif ve havadar! Bunlar günümüzün mimari ve teknolojiden fazlasıyla etkilenen şehir alanlarındaki imza görünümleridir aynı zamanda beyaz, açık gri, macun, bej gibi nötr renkler ve grimsi nane, gök mavisi ya da pembenin tonları gibi pastel renkler de serinliği hafifleten renklerdir.Akçaağaç, açık meşe, kayın ağacı gibi tekli tahtalarda da kullanılabilen açık çeşit keresteler tercih edilmekte. Açık kilimler ve açık dokunmuş halılarda çoğu kısa havlı olanlar da uzun havlı olanlar kadar tekrar moda. Yeni bir trend de geniş alanlarda bulunan çeşitli açık renklerin bitişik olarak olması ve sadece az ton farkları bulunması. Yeni motiflerde renkleri daha yumuşak renklerle bloklamak ya da bloklamamak da önemli bir yenilik. Organik olmayan, grafik ve geometrik desenler, çizgiler ve tekstil sektöründen gelen klasik akımlar da daha önceki kadar moda. Harflerin ve kaligrafinin olduğu tasarımlar da “yumuşak serin” görünümün önemli bir parçası.Taşlandırılmış oryantal halılar da günümüz saf mobilyalar ile ilginç bir zıtlık oluşturmakta.

05.12.2012
Bu haber 2422 okundu.
Yazdır Yorum Yaz
YORUM EKLE
Lütfen yorum eklemek için bilgileri eksiksizce doldurunuz.
Adınız
Lütfen adınızı yazın.Lütfen adınızı yazınız.
Email
Lütfen email adresinizi yazınızGeçersiz email adresi.
Yorum
Lütfen yorumunuzu yazınız.
Yorumunuz çok kısa.
Karakter Kaldı
Son Eklenen Yorumlar