PARKENİN RENKLİ DÜNYASI

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Döviz Kurları
DOLAR Alış YTL
Satış YTL
 
EURO Alış YTL
Satış YTL
PARKENİN RENKLİ DÜNYASI
Renkler, yaşamın her alanında etkin bir rol oynar. Kıyafet seçiminizde kullandığınız renklerden, evinizin dekorasyonunda kullandığınız renklere kadar, tüm bu detaylar sizi yansıtır ve dünyanızı değiştirir. Parke seçiminde de aynı durum söz konusu...

Seçtiğiniz parkenin rengi, kullandığınız mekana göre, size çok farklı avantajlar ya da dezavantajlar sunabilir. Bu bakımdan renk seçimi yaparken, söz konusu olan uzun süre kullanılan döşeme malzemesi olunca, bir kez ve doğru karar verilmesi önemlidir. 
Tercihinizi koyu renkli parkelerden yana yaparsanız, koyu tonlar tozu daha çok belli edecektir. Dolayısıyla bu, temizliğe daha çok mesai ayırmanız, daha fazla yüzey temizliği yapmanız anlamına gelir. Açık renkli parkeler ise tozu daha az gösterir ve bu bakımdan daha kullanışlıdır.
Eğer karanlık bir mekana sahipseniz, açık renk laminat parkeleri tercih etmenizde fayda var. Çünkü açık tonlarda seçeceğiniz parkeler, mekanınızı daha geniş ve ferah gösterecektir. Aksi halde güneş ışığı almayan, aydınlatılması zor mekanlara uygulanan koyu renk laminat parkeler, mekanları olduğundan daha basık ve karanlık gösterir. Ancak şunu kabul etmek gerekir ki; mekana göre renk uyumları değişse de, koyu renk laminat parkenin, açık renkli laminat parkelere göre görünümü daha hoş ve göz alıcıdır.
Çok güneş ışığı alan mekanlar için ise, durum tam tersidir. Direk güneş ışınları laminat parke ürününün renk ve desen tabakasında solmalara neden olabilir. Bu sebepten, fazla güneş alan bir mekana sahipseniz, tercihinizi açık renkten yana yapmanız faydanıza olacaktır.
Fazla trafiği olan bir mekanınız varsa, başka bir deyişle; mekan içindeki eşyaların fazla hareket etme durumları varsa, bu parkeleriniz için ekstra çatlak, çizik ve aşınma demektir. Çizik ve aşınmalar koyu renk laminat parkelerde daha çok kendini belli eder. Dolayısıyla böyle bir mekana sahipseniz, açık renk laminat parke döşemeniz sizin için daha avantajlı olacaktır.
Tüm bunlara ek olarak, laminat parkelerin her alana uygun olacak şekilde pek çok renk alternatifi olduğunu söyleyebiliriz. Afromosya, akçaağaç, burma teak, ceviz renk tonları, doussie renk tonları, iroko renk tonları, kayın renk tonları, merbau tonları, meşe tonları, sapelli renk tonları, wenge, zingana, lareks, lagos, ladin, koyu meranti, gül, zebrano gibi zengin renk çeşitleri sayesinde her mekana uygun laminat parke rengi bulabilirsiniz. Saydığımız bu renkler dışında ise, parke üreticileri birçok değişik renkte parke üretimi yapmaktadırlar.
Açık renkte laminat parke isteyenler, akçaağaç, beyaz kayın ve maple gibi renk tonlarını tercih edebilirken, koyu renkte laminat parke isteyenler ise, afzelia, sapelli, wenge, koyu meşe gibi renk tonlarını tercih edebilirler.
Unutulmamalıdır ki; dekorasyon açısından, laminat parke seçimi konusunda en önemli husus, duvar rengi ve mekanın aldığı ışıktır. Zemine döşenecek laminat parkelerin renginin, duvar renklerine uyum sağlaması çok daha hoş bir görüntü verecektir.
16.04.2012
Bu haber 5459 okundu.
Yazdır Yorum Yaz
YORUM EKLE
Lütfen yorum eklemek için bilgileri eksiksizce doldurunuz.
Adınız
Lütfen adınızı yazın.Lütfen adınızı yazınız.
Email
Lütfen email adresinizi yazınızGeçersiz email adresi.
Yorum
Lütfen yorumunuzu yazınız.
Yorumunuz çok kısa.
Karakter Kaldı
Son Eklenen Yorumlar