YENİ ROTA: YURTDIŞI PAZARLAR

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Döviz Kurları
DOLAR Alış YTL
Satış YTL
 
EURO Alış YTL
Satış YTL
YENİ ROTA: YURTDIŞI PAZARLAR

İnşaat ve yapı sektörünün en önemli tamamlayıcısı olan zemin uygulamalarında ülkemizi yurtiçinde ve yurtdışındaki birçok önemli projede başarıyla temsil eden Dendro; rotasını yurtdışı pazarlara çevirdi. İhracat çalışmalarına ağırlık veren Dendro, hedef pazarlar olarak Türki Cumhuriyetleri, İran ve Irak’ı seçti.

Dendro Genel Müdür Yardımcısı Serdar Saylan, şirketin Düzce’deki fabrikasında yılda 300 bin metrekarenin üzerinde üretim gerçekleştirdiğini söyledi. Son yıllarda orta ve üst sınıf projelerde laminat parkenin yerine lamine parkenin tercih edildiğini aldığını işaret eden Saylan, Dendro lamine parkelerinin birçok projede yer almaya başladığını ifade etti.

Önümüzdeki dönemde farklılaşan ürün gamı ile ihracatı artırmayı hedeflediklerini vurgulayan Saylan, özellikle Türki Cumhuriyetleri, İran ve Irak perakende pazarlarında var olmayı planladıklarını ve bununla ilgili çalışmaların aralıksız devam ettiğini açıkladı.

Firmanızın faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

Dendro, 2006 yılında Aspen’in öncülüğünde kuruldu. İthalat ile hizmet verdiğimiz lamine parkeyi Türk tüketicisine doğrudan üreterek ulaştırmak amacıyla faaliyetlerine başlayan şirket, 2007’nin sonlarına doğru Düzce’de üretime başladı.

Dendro Lamine Parke, en son teknolojik donanım ve profesyonel alt yapısı ile 50 bin metrekare açık ve 15 bin metrekare kapalı alanda, Avrupa standartlarında E1 kalitesinde üretiliyor.

Yıllık üretim kapasitemiz 300 bin metrekare civarında ve Dendro’nun kurulu kapasitesi bunun çok üzerinde.

Fabrikada lamine parke ile dış mekan için ahşap deck üretimi gerçekleştiriyoruz. Ürün gamımızı laminat parkede Kaindl ile tamamlıyoruz. Dendro’da 70 kişi çalışmaktadır. İstanbul’daki merkez ofisimiz, İzmir, Adana ve Ankara’daki bölge ofislerimizde satış temsilcilerimiz bulunuyor. Temsilcilerimiz aracılığıyla bu bölgelerdeki müşterilerimize hizmet veriyoruz.

Lamine parke pazarına yönelik ürün gamınızdan bahseder misiniz?

Değişen ve gelişen teknoloji ile üretilmeye başlayan Dendro üç katmanlı lamine parkeler, ahşabın sıcaklığını ve konforunu yaşatıyor.

Ahşabın ortam şartlarına karşı oluşturduğu genleşme gibi istenmeyen etkileri en aza indiren Dendro Lamine parkeler, üç farklı ağaç katmanının çalışma yönleri birbirlerine dik açı oluşturacak şekilde yerleştirmesi ile oluşturuluyor. Üç katmanlı yapısı sayesinde ahşabın doğal çalışması yüzde 70 oranında yok ediliyor.

Hassas fırınlarda kurutulan ahşap tabakaların E1 standardındaki özel tutkallarla bir araya getirilmesi ile oluşturulan Dendro parkelerin panel uçlarında kullanılan 10 santimetre boyundaki Marine Grade su kontraplağı ile parkelerin birleşim yerleri, yapıya görüntü açısından ömür boyu koruma sağlıyor.

Otomatik makinelerle uygulanan altı kat özel UV sertleştirilmiş Bona X marka cila, Dendro lamine parkeyi daha dayanıklı hale getiriyor. Dendro lamine parke, plank / iki strip ve üç strip lamine parke seçenekleri ve özel olarak fırçalanmış, yağlı, renklendirilmiş ürün seçenekleri ile değerli müşterilerine sunuluyor. Lamine parkede Avusturyalı Kaindl firmasının ürünlerini ithal ediyoruz.

Sektörünüzün bugünkü durumu ve gelişimi ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Avrupa’daki durgunluktan etkilenen firmalar zaman zaman Türkiye’de rekabetçi fiyatlarla ortaya çıktılar. 2010 yılında sıkıntılı durum devam etti. 2011 yılında toparlanma sürecine girdi. 2011 yılında konut satışlarında ciddi artışlar oldu.

Özellikle yılın ilk çeyreğinde satışlarda patlama yaşandı. Bu trendin yıl sonuna kadar devam edeceğini öngörüyoruz. Sektörde yaklaşık 130 firma faaliyet gösteriyor. Bunların büyük bir kısmı bizim ürünlerimizi tedarik ediyor. Geçtiğimiz yıllarda ülkemizde laminat parkeye kıyasla sınırlı bir lamine parke pazarı vardı.

Bu pazar yavaş yavaş büyüme eğilimine girdi. Laminattan lamineye geçiş var. Orta ve üzeri konutlarda lamine biraz daha standartlaşmaya başladı. Görsel olarak farklı ve elit bir malzeme olarak dikkat çekiyor.

Pazarda en çok hangi ürünleriniz ilgi görüyor? Lamine parkenin metrekare fiyatı nedir?

Yoğun olarak beş ağaç cinsi ile çalışıyoruz. Meşe, iroko, sapelli, ceviz ve merbau ağaçlarıdır. Pazarda en çok talep gören ağaçlar meşe ve irokodur. Meşe, dünya genelinde üretilen masif ve lamine parkenin yüzde 60- 70’ini kapsar. İyi bir lamine parke konutta kullanılıyorsa en az 15-20 yıl hiç sistire ihtiyacı duymazsınız. Masif parke ve laminat parkeyi zaman içerisinde sistire edebilirsiniz.

Lamine parkenin meşenin metrekaresi 55-60 TL civarındadır. İroko ve ceviz tercih edildiği zaman fiyatlar artacaktır. Orta sınıf bir laminat parkenin müteahhide maliyeti 8-9 Euro civarındadır. Orta halli bir lamine parkenin müteahhide maliyeti ise 24-25 Euro’lar civarındadır.

Tüketicilerde yavaş yavaş bu bilinci kazanmaya başladı. İnsanlar eskiden büyüklüğe bakarlardı. Şimdi insanlar evi seçerken içerdeki dekorasyon malzemelerine bakıyorlar. Lamine parke tüketici nezdinde kabul görmeye başladı.

Kullanıcı lara Öneri ler Kullanıcı lara Öneriler Parke tercihi yapılmadan önce nel dikkat edilmedir? Kullanıcılar park seçerken nelere dikkat etmeli?

Parke tercihi yapılmadan önce mekanın tarzı, büyüklüğü, trafik yoğunluğu, ışığı, lamine laminat tercihi belirlenmelidir. Renge ve ürüne karar verildikten sonra seçilecek olan ürünlerde TSE, CE ve E1 gibi ürün sertifikaları aranmalıdır.

Kullanılacak mekanın niteliği, metrekaresi vb. özellikler parke tercihini etkilemeli mi?

Parke tercihini aslında ürün gruplarına göre kategorize etmemiz daha doğru olacaktır. Hızlı ve ekonomik dekorasyon çözümlerinin önemli bir öğesi olarak laminat parke ön plana çıkıyor. Prestijli yaşama ve çalışma alanlarında ise tamamen doğal olması ve yarattığı sıcaklıkla lamine parke tercih ediliyor.

Bunlar arasında konutların yanı sıra şık restoran ve kafeler, mağazalar veya yönetici ofislerini de sayabiliriz. Yoğun trafik alanına sahip mekanlarda lamine parkede brinell sertliği yüksek, laminat parkede ise 32. sınıf ürünler tercih edilmelidir.

Küçük metrajlı alanlarda 2-3 ya da 4 strip dediğimiz çok parçalı ürünler, büyük alanlarda ise plank dediğimiz tek parçalı ürünler ortamı şık ve zengin gösterir.

Mekandaki diğer unsurların (Mobilya, halı, duvar kağıdı vb.) kullanılacak parke ile uyumlu olması için nelere dikkat edilmeli?

Öncelikle ne tarz bir dekorasyon yapacağınıza karar vermelisiniz. Daha sonra belirlediğiniz tarza uyacak mobilya, varsa duvar kağıdı yoksa duvarların rengi belirlenmeli. Seçilen parkeler evin bütünlüğüne uymalı. Kendi tarzınızı, zevkinizi yansıtan ürünleri seçmek adına dikkat edilmesi gerekenler ise;

Tarz: Tarz:

Kullanacağınız malzemelerin nasıl bir dekorasyon tarzıyla daha uyumlu olacağına ve sizin nasıl bir tarzınız olduğuna dikkat edin. Örneğin; minimal döşemek istediğiniz mekanınızda açık renk parkeler ve sade mobilyalar daha uyumlu olacaktır.

Renk Uyumu – Kontrast: Renk Uyumu – Kontrast:

Parke ve duvarlarla tamamen uyumlu renkler bulmak yerine bu öğelerle kontrast oluşturacak zıt renkte mobilyalar da seçebilirsiniz. Genellikle kontrast yakalamak, uyumdan daha kolaydır.
24.10.2011
Bu haber 8918 okundu.
Yazdır Yorum Yaz
YORUM EKLE
Lütfen yorum eklemek için bilgileri eksiksizce doldurunuz.
Adınız
Lütfen adınızı yazın.Lütfen adınızı yazınız.
Email
Lütfen email adresinizi yazınızGeçersiz email adresi.
Yorum
Lütfen yorumunuzu yazınız.
Yorumunuz çok kısa.
Karakter Kaldı
Son Eklenen Yorumlar