YENİ VE KALİTELİ ÜRÜNLERLE SEKTÖRÜNÜN NABZINI TUTUYOR

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Döviz Kurları
DOLAR Alış YTL
Satış YTL
 
EURO Alış YTL
Satış YTL
YENİ VE KALİTELİ ÜRÜNLERLE SEKTÖRÜNÜN NABZINI TUTUYOR

Mehmet Sıvacıoğlu: “2009-2010 yılları arası %35’lik bir büyüme gerçekleştirdik.

Bu büyüme uzun yıllardır duraksamada olan parke sektörü için, tekrar lamine ve masif parkeye dönülmesi ve yeni ürünler piyasaya sürmemiz, bu ürünlerin de kaliteli ve devamlılığı olan ürünler olması sonucunda gerçekleşti.

Bizim 2011 yılına dair beklentimiz de, büyümenin bu oranda devam etmesidir.” A’dan Z’ye parke kimyasalları üreten Polimar Kimya, sektörün nabzını tutarak yeni ve kaliteli ürünlerle, yükselişe geçen parke sektörüne hizmet veriyor.

2008 yılında, Polar Kimya ile güçlerini birleştiren ve yarattıkları kaliteli çizgide birlikte yol alan firma, Avrupa standartlarında gerçekleştirdiği üretimle sektörün çıtasını da yükseltiyor. Polimar Kimya’dan Mehmet Sıvacıoğlu ile 2011 yılından beklentileri, sundukları ürünler ve parke sektörü üzerine konuştuk.

Sizi tanıyabilir miyiz?

1970 Kastamonu doğumluyum. Ankara’da ilk, orta ve üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, 1997’de Polimen Kimya’da işe başladım ve 2002 yılında ortak oldum. Ortakların 2006 yılı sonunda tasfiye etmeleri sonucu, onlar Rusya’daki, bizde buradaki işlere devam ederek, 2007 yılından beri Polimar Kimya olarak üretim yapıyoruz.

Firmanızdan bahseder misiniz?
Polimar Kimya neleri kapsıyor?

Biz, Polimar Kimya olarak A’dan Z’ye parke kimyasalları üretiyoruz. Parkenin yapıştırılmasından, astarının hazırlanmasına, tesviye şapından, beton, nem bariyerlerine kadar, yaklaşık 8 adet değişik yapıştırıcıyı da kapsayan bir ürün yelpazemiz var.

Biz yapıştırıcı üretirken sadece fiyat aralığına bakmıyoruz. Farklı kimyasallardan farklı yapıştırıcılar üreterek, piyasanın ihtiyaçlarına da cevap vermeye çalışıyoruz.

Rakiplerimizin fiyatlarına bakmadan, piyasanın ihtiyaçlarına göre farklı formüllerden yapıştırıcılar sunuyoruz. Bunların sayıları da sekizi buluyor.

İhtiyaca göre AR-GE çalışmalarımız sonucu, tekrar yeni ürünler ekliyoruz. Cilalarımız bildiğimiz klasik cam ciladan, çift komponentli cilalara, su bazlılardan, nem kürlenmelere ve yağ esanslı cilalara kadar farklı çeşitlerde cila üretiyoruz.

Bunların dolgularını ve tinerlerini de üretiyoruz. Ayrıca firmamızın mobilya grubu ürünleri var. Mobilyaların vernik ve cilalarına yönelik üretim yapıyoruz. Yeni olarak, üç yıllık bir çalışmamızın sonucunda epoksi ve poliüretan zemin kaplamaları ürünleri sunuyoruz.

Ayrıca, 1 Mayıs 2008 itibarıyla Polar Kimya A.Ş. ile üretim ortaklığı ve kader birliği yaparak gücümüze güç kattık.

Şu anda yaklaşık 8000 m2 alanda üretim ve depolama yapmaktayız.

Üretimimiz tamamen Avrupa standartlarına uygun, ürettiğimiz ürünlerin hepsi CE ve İSO sertifikalı ürünlerdir.

Tamamen ihracata dönük yatırımlar yaparak, bugün Avrupa’da bir kimya fabrikasında olması gereken yatırımın hepsini sağlıyoruz.

Dışarıya fason marka üretebiliyor musunuz?

Örneğin A firması geldiğinde kendi markasını sizde ürettirebiliyor mu?Hem yurtiçi hem de yurtdışında bu tarz üretimlerimiz var. Bu konuda kendi kalitemizden taviz vermeden üretim yapmaktayız.

Hedef kitlenizi kimler oluşturuyor?

Daha çok nalburlara mı, yoksa parke satan firmalara mı hitap ediyorsunuz?

Firmamızı ilk kurduğumuz yıllarda, yoğunluk parkeciler üzerindeydi. %85 parke, %15 nalburlara yönelik üretim yapıyorduk.

Ancak son üç yıldır bu oran kendiliğinden, %85’e nalbur, %15 civarında da parkeciler şeklinde değişti.

Laminatın gelmesi sonucu, parkeci olan müşterilerimizin yerini nalbur, hammadde, boya malzemesi satan firmalar aldı.

Yeni ürünleriniz var mı?

Biz sürekli AR-GE çalışmaları yapan bir firmayız, sürekli yeni ürünler üretiyoruz.

Bunlara örnek olarak, Ocak ayında piyasaya sürmeyi planladığımız, yeni epoksi yapıştırıcımız var.

Parkecilerin en büyük problemi olan nemi çözmek için, çok iddialı bir ürün olan epoksi nem bariyerimiz var. Tamiratlarda ya da parkecilerin zamana karşı yarışlarında, bir gün sonra parkeyi yapıştırabilecekleri, su içermeyen ve tamamen kimyasal bir şap olan tesviye şapımız var. Ayrıca bunların dışında, çift komponentli su bazlı yeni ürünler, epoksi ve nem kürlenmeli cilalar da piyasaya süreceğiz.

Nem bariyeri üretmenizdeki sebep neydi?

Poliüretan yapıştırıcılar, bizim markalarımız dâhil diğer rakip firmaların ürünlerinin de hepsinde, beton nem içeriyorsa ilk kuruma esnasında poliüretan yapıştırıcı nemle reaksiyonuna geçtiğinden dolayı, yapıştırıcıda yapışma problemleri meydana gelmektedir.

Hem eski betondaki nem, hem de yeni atılan beton şapındaki nem miktarının düşmesi için beklenen süreyi kısaltmak ve poliüretan yapıştırıcının daha verimli kullanılmasını sağlamak amacıyla bu ürünü piyasaya sürdük.

2011 yılı için neler düşünüyorsunuz, sezondan beklentileriniz neler?

2009-2010 yılları arası %35’lik bir büyüme gerçekleştirdik. Bu büyüme uzun yıllardır duraksamada olan parke sektörü için, tekrar lamine ve masif parkeye dönülmesi ve yeni ürünler piyasaya sürmemiz, bu ürünlerin de kaliteli ve devamlılığı olan ürünler olması sonucunda gerçekleşti.

Bizim 2011 yılına dair beklentimiz de, büyümenin bu oranda devam etmesi.

Parke sektöründe laminata bağlı firmaların kar marjlarının düşmesinden kaynaklı olarak dışarıdan bakıldığında bir kriz ortamı algılanıyor.Ancak, iyi masif yapan ve lamineye ağırlık veren firmaların, hem ekonomik hem de güç olarak daha da büyüyerek ilerlediğini görüyoruz.

Zaten parkecilerle konuştuğumuzda da, hepsi artık ağırlıklı olarak masif ve lamine üzerine çalışmak istediklerini ve laminatın kendilerini çok yorduğunu söylüyorlar.

Bu durum, laminat üreticilerinin parkecilere aşırı yüklenmelerinden ve kar marjlarının çok düşük olmasından kaynaklanıyor. 30, 40 milyon metrekarelerden söz ediyoruz. Bu büyük pastayı parkeciler kaldıramadı.

Çünkü buna hazırlıklı değillerdi, buna uygun ne alt yapıları ne de sermayeleri vardı.

Bundan dolayı, 2002 yılından bu yana parke sektöründeki önemli firmalar zarar gördü. Yavaş yavaş bunu gören parkeciler, yeniden, parkeci olmalarını sağlayan lamine ve masif üzerine çalışmaya başladılar.

Dolayısıyla bu durum, bizim de 2011 yılına ait beklentilerimizi yükseltiyor.

Sektör hakkında eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Sektör, 2000-2005 yılları arasında masif ve lamine açısından bir daralmaya girmişti.

Bu süreçten sonra yeni ürünler ile tekrar yükselişe geçti.

Firmalar daha kaliteli ürünler üreterek müşteriye hizmet ediyor, müşteri de artık zemin parkenin öneminin farkına vardı ve istekleri de artık üst seviyede olduğu için sektör bu doğrultuda yeniliklerle ve hızla büyümeye devam ediyor.

28.12.2010
Bu haber 3360 okundu.
Yazdır Yorum Yaz
YORUM EKLE
Lütfen yorum eklemek için bilgileri eksiksizce doldurunuz.
Adınız
Lütfen adınızı yazın.Lütfen adınızı yazınız.
Email
Lütfen email adresinizi yazınızGeçersiz email adresi.
Yorum
Lütfen yorumunuzu yazınız.
Yorumunuz çok kısa.
Karakter Kaldı
Son Eklenen Yorumlar