UV CİLALI MASİF KLASİK PARKE

Abdülkadir Pınarbaşı: “Ürün çeşitlerimiz, masif ve lamine parke olarak iki ana başlık altında toplayabiliriz. Teknoloji ve alt yapımızla lamine parke üretiyoruz. Bu konuda iddialıyız, ancak biraz önce bahsettiğim gibi tam burada yeni bir sözümüz var. Biz Türkiye’de ilk defa UV cilalı masif parke üreten bir firmayız. Bu ne demek, masif parke artık eziyet ve korkulu rüya olmaktan çıktı demek.”

UV CİLALI MASİF KLASİK PARKEKısaca firmanızı tanıyabilir miyiz?

Firmamız profesyonel yönetilen bir aile şirketidir. Sektörde 20 yıllık geçmişimiz var. Mobilya sektöründe faaliyet gösterirken uzun yıllar aklımızda hep parke vardı çünkü mobilya sektöründe merdiven altının olmadığı tek alan parke ve biz kalitemizle ve makine parkurumuzla mobilya sektörünün hep bir adım önünde yürüdük. Bu yürüyüş bizi bugünkü gibi ciddi yatırımları yapmaya itti ve parke için çok ciddi yatırımlar yaptık. Parke sektöründe rekabet çok ama üretici konumunda firma çok az ve devler ligi. Yeni bir şeyler söylemeyen ve, sermaye yapısı bozuk olan, teknolojiyi satın alıp takip edemeyenler için imkânsız seviyede zor bir alan. Biz tüm bunlardan sıyrıldık ve sektördeki tecrübemiz, öz sermaya yapımız ve sahip olduğumuz teknoloji ile sektöre iddialı bir giriş yaptık ve söylenecek çok sözümüz var. Tesisimiz son teknoloji lamine ve masif parke tesisi ve stratejik olarak Türkiye’ye çok iyi dağılmış bir yapımız var. Tokat Erbaa’da ve Samsun OSB’de her türlü ağacı yerinden alıp işleyen ve İstanbul Bahçeşehir fabrikamıza yarı mamul üreten iki fabrikamız var. İstanbul fabrikamız ise finişe giden bir tesis, tamamı tam otomatik hatlarda presleme, kalibrasyon, kanal ve UV cila hattı ile beraber paketleme ve stok alanlarımız mevcut.

Özetle sektörde faaliyet gösteren tüm parkecilere partner olabilecek bir firmayız. Sonuçta, imalat özellikle parke sektöründe bir bayrak yarışı Bu yarış orman ağacının alınmasından, bu ağacın zemine döşenmesine kadar zorlu bir süreç. Bu süreçte firmamız sektördeki tüm firmaların yan sanayii, partneri ve çalışma arkadaşı olmaya aday; yani teknolojimiz ve bilgi birikimimiz herkese açık. Biz parkecileri rakip olarak değil partner olarak görüyoruz. Neticede biz son teknolojiye sahip bir imalatçıyız ve hedefimiz tüm parkecilerle kol kola yürüyebilmek.

Türkiye’de ilk: UV cilalı masif parke

Ürün çeşitlerimiz, masif ve lamine parke olarak iki ana başlık altında toplayabiliriz. Teknoloji ve alt yapımızla lamine parke üretiyoruz. Bu konuda iddialıyız, ancak biraz önce bahsettiğim gibi tam burada yeni bir sözümüz var. Biz Türkiye’de ilk defa UV cilalı masif parke üreten bir firmayız. Bu ne demek, masif parke artık eziyet ve korkulu rüya olmaktan çıktı demek.

Çünkü masif parke, tüm parke sektörünün de bildiği gibi döşemesi, sistresi kalite seçimi ve cilası her zaman büyük problem olmasına rağmen herkesin almak istediği, üzerinde yürümek istediği vazgeçilmez bir ürün. Biz tüm bu problemleri ortadan kaldıracak sistresi veya kalibrasyonu tamamen bitmiş, tıpkı lamine parkede olduğu gibi UV cilası bitmiş, kalifikasyonu yapılmış ve paketinde bir ürünle çıkış yapıyoruz.

UV cilalı masif parke bizim lokomotifimiz ve bu konuda çok iaddialıyız. Dünyada çok fazla örneği olmasına rağmen, Türkiye’de üretilmeyen ve hatta üretilemeyen bir ürün. Çünkü çok ciddi bir teknoloji bilgi birikimi ve yatırım gerektiren bir konu.
Ancak ürün grubumuz bununla sınırlı değil, bir çok ses getirecek yeni ürünümüz var. Masif ve lamine parkede bu yeni ürünlerimiz için tüm parkeci dostlarımızı fabrikamızda ağırlamak isteriz.

Bizim teknolojimiz, makine parkımız ve her şeyden öte en güvendiğimiz yanımız kadromuz ve Ar-ge’miz. Ar-ge’ye verdiğimiz önemden dolayı, ayırdığımız bütçe de çok yüksek oranlarda. Yatırımlarımızın %20’si ar-ge’ye ayrılmış durumda. Bu kadar ar-ge bize ve sektöre birçok yeni ürün demek. Hatta dünya parke sektöründe bile söylecek yeni sözümüz ve ürünlerimiz var. Bunlar ilerleyen dönemlerde fuar ve showroomlarımızda sergilenecek ve hali hazırda sergileniyor.
Bizi takip eden dostlarımız bilirler ki; bizi takip eden parkeci kazanır.

Hangi masif parke çeşidi?

Masif parke için ülkemizde yetişen tüm ağaçları işliyoruz. Tabiri caizse, özellikle meşe ve kestane bu konuda silahlarımız. Başlıca işlediğimiz ağaçlar: meşe, kestane, kayın, dişbudak, ceviz, çınar, armut ve maun grubundan bazı ithal ağaçlar sapelli merbau v.s. Tabi burada önemli olan nokta tüm bu ağaçları zımparası yapılmış yan baş diye tabir edilen işleri hassas makinalarde açılmış, UV cilası yapılmış ve paketinde sunmamız.
Örneğin masif parkede 2 strip 3 strip ve hatta sonsuz strip dediğimiz yüzeyli çok özel ürünlerimiz var.

Lamine ve masif parke kapasitemiz

Erbaa’da mevcut 600 m3’lük tam otomatik kurutma fırınları İstanbul’daki pres ve kalibrasyon hatları ile yıllık kapasitemiz 300.000 m2 seviyelerinde.

Parke sektöründe en büyük gelişme masif ve lamineye artan büyük ilgi. Nihai tüketici her zaman masif ve lamineden yana, ancak masif parke biraz önce bahsettiğimiz durumdaydı ki, biz bunları artık kaldırdığımızı düşünüyorum. Projelerde ise yine lamine ve masif parkeye olan talebin ciddi manada yükselmesi. Bizde lamine adına tam da buradayız. Lamine üretimimiz projeye özel. Projeye ayrılan bütçe ve beklentilere göre biz de özel ürünler üretebiliyoruz.


Bu Haberi Paylaş : FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterestEmailbufferDiggflattrRedditStumbleUpontumblr