DOMOTEX HANNOVER’E TÜRKİYE DAMGASI

Sektörümüzün dünya çapındaki büyük fuarlarından biri olan ’Domotex Uluslararası Halı ve Yer Döşemeleri Fuarı’ 12-15 Ocak 2013 tarihleri arasında Almanya’nın Hannover kentinde gerçekleşti. Fuarda Marka Grup standı, sektörün buluşma noktası oldu.

DOMOTEX HANNOVER’E TÜRKİYE DAMGASI

Domotex 2013’ün kapanış konuşmasını yapan Deutsche Messe AG Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Jochen Köckler yaptığı açıklamada; “DOMOTEX, uluslararası platformdaki konumunu ve halı ve zemin kaplamaları sektöründeki öncü rolünü bir kere daha kanıtladı. 80’den fazla ülkeden 40.000 ziyaretçi, gelecek sezonun en son ürün yeniliklerini ve trendlerini keşfetmeye geldi.” Bu sayı, en yakın karşılaştırma yapabileceğimiz 2011 yılına göre hafif bir artış oluşturmakta. Köckler bu konuda şu yorumu yaptı: “Katılımcı firmalarımız, uluslararası müşteri hedef grubuna ulaşmayı ve önümüzdeki mali yılın temellerini atmayı başardılar. DOMOTEX HANNOVER Domotex, uluslararası halı ve zemin kaplamaları endüstrisi için eşsiz bir iş platformu ve fikir verici olma işlevini eksiksiz bir şekilde yerine getirdi.” şeklinde konuştu.

domotex-e-turkiye-damgasi-1

DOMOTEX’E TÜRKİYE DAMGASI

Domotex 2013’e 60 ülkeden 1.350 şirket, halıları, dokuma zemin kaplamalarını, esnek zemin kaplamalarını, parke döşemelerini, laminat kaplamaları ve kurulum, temizleme ve uygulama teknolojilerini de kapsayan en son ürünlerini ve koleksiyonlarını sergiledi. Toplam 16.335 metrekare alanda aralarında Marka Grup’un da bulunduğu 130 firmayla fuara katılan Türkiye, bu yıl da Domotex’te uluslararası bazda en fazla katılım gösteren ülke oldu. Katılımcı firmalar, yüzde 60’tan fazlası yurtdışından gelen ziyaretçilerin uluslararası çeşitliliğini övdüler. Ziyaretçilerin yarısı Almanya dışındaki Avrupa ülkelerinden gelirken, yüzde 21’i Asya’dan ve yüzde 11’i de Kuzey ve Güney Amerika’dan gelmekteydi. Kuzey Amerika’dan gelen ziyaretçilerin yanı sıra, Güney, Doğu ve Orta Asya’dan gelenlerin sayısında da büyük bir sıçrama gerçekleşti. Fuara katılan ziyaretçilerin yüzde 90’ından fazlası, şirketlerinin satın alma kararlarında doğrudan söz sahibi olan kişilerdi. Uluslararası bağlantılar kurmak ve yeni pazarlara girmek istiyorsanız, Domotex’i kaçırma lüksüne sahip değilsiniz,” diyen Köckler, şöyle konuştu: “Burası şirketlerin, dünyanın her köşesinden potansiyel iş ortaklarıyla buluşabileceği yerdir.” Fuarın ziyaretçileri arasında yine toptancılar ve uzman perakende alıcılar, yüzde 30 ve yüzde 20 ile ağırlığı oluşturdular. Vasıflı zanaatkârlar, iç dekorasyon ve mobilya mağazalarının satın almacıları ve ayrıca mimarlar da, Domotex 2013 fuarından pazardaki en yeni teklifleri gözden geçirmek için faydalandılar.

domotex-e-turkiye-damgasi-2

MARKA GRUP STANDI, SEKTÖRÜMÜZÜN BULUŞMA NOKTASI OLDU

Marka Grup, Domotex gibi uluslararası bir arenada Türkiye’yi tanıtan firmalar arasında başı çekti. Fuar boyunca Marka Grup standı etrafında bir hayli kalabalığın olduğu gözlendi. Marka Grup’a ait, İngilizce yayın yapan Floor Magazine ve Floor CD, Türkçe yayınlanan Halı ve Parke dergilerinin dağıtıldığı Domotex 2013’te Marka Grup’un en önemli çağrısı ise katılımcıları ve ziyaretçileri 13. Uluslararası Halı ve Zemin Fuarı ile 4. Ortadoğu HalıFuarı’na davet etmesi oldu.


Bu Haberi Paylaş : FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterestEmailbufferDiggflattrRedditStumbleUpontumblr